Zdroje: ceskozdrave.cz, www.medicalnewstoday.com

Se zácpou pomohou i zcela přírodní šťávy

Zácpa je jistě nepříjemná a kdo na ni trpí, dobře ví, že léčiva je nutné obměňovat. Každý lékař řekne, že je nejlepší změnit životní styl, jídelníček a přidat pohyb. Jenže kdyby to bylo tak jednoduché, tak jsme všichni štíhlí sportovci. Některé ovoce a zelenina, případně pochutiny, dokážou naše střeva rozpohybovat. Také se všichni shodneme, že přírodní cesta, jak se zbavit nepříjemného problému, je nám všem příjemnější, než kapičky, pilulky, či dokonce čípky.

Základní šťávy proti boji se zácpou

Základem jsou sušené švestky. O tomto ovoci se dobře ví, že pomáhá právě při zácpě. Aby bylo možné využít působení sušených švestek na maximum můžete si právě z nich připravit šťávu.

Postup je velice jednoduchý a nebudete potřebovat víc než:

  • 2 l vody
  • 300 g sušených švestek bez pecek

Vodu a švestky dejte do hrnce, přiveďte k varu a pak nechejte ještě na mírném ohni dvě minuty probublávat. Odstavte, nechejte vychladnou a rozmixujte. Pokud vám nevyhovuje konzistence, můžete šťávu scedit. Co nevypijete hned, uschovejte v lednici nebo zmrazte.

Při zácpě uleví i citrusové šťávy

Dobře známé jsou také účinky pomerančové či citronové šťávy. Lze doporučit rovněž jablečný i hruškový mošt nebo filtrovanou šťávu. Faktem je, že každý máme trochu jiné zažívání, a zatímco někomu stačí na švestky se jen podívat, jiný musí vypít litr. Šťávy, které pomáhají se zácpou, můžete také zařadit do běžného jídelníčku a mohou být mnohem zajímavější než rozmixované sušené švestky. Důležité není jen ovoce konzumovat, ale také vydatně pít. Štávy jsou proto přirozeným způsobem, jak tělu pomoci střeva zprůchodnit.

Vyzkoušejte kombinace šťavnatého ovoce a zeleniny

Zkuste, jak vám zachutná červená řepa, mrkev a pomeranč. Na přípravu bude potřeba:

  • ½ vařené červené řepy
  • 1 vařená mrkev
  • šťáva ze 2 pomerančů
  • ½ l vody

Pokud máte odšťavňovač, pak můžete použít ovoce a zeleninu čerstvé, na druhou stranu vařená a rozmixovaná zelenina vytvoří hustý nápoj, který vás i skvěle zasytí. Je jen na vás, který způsob vám lépe vyhovuje. Obě varianty jsou možné.

Nápoj z hrušek, hroznů a švestek proti zácpě funguje také výborně.

Na přípravu potřebujete jen:

  • ½ hrušky
  • 3 švestky bez pecek
  • 1 sklenici hroznové šťávy

Ovoce můžete rozmixovat čerstvé, případně použít odšťavňovač.

Související články