Zaražená neboli zadní rýma se od té klasické liší zhoršeným vysmrkáváním, jelikož hlen stéká na druhou stranu, a to do krku. Tento typ rýmy je velmi často doprovázen rovněž zánětem nosohltanu nebo zánětem vedlejších nosních dutin. Mimo ucpaného nosu se však zadní rýma projevuje dalšími zdravotními komplikacemi, jako je bolest hlavy, dráždivý kašel, zvýšená teplota, nevolnost či zápach z úst.

Vyzkoušejte účinnou, 10 minutovou masáž obličeje podle video návodu na YouTube, na kanálu Bylinkový ráj Michaela, která uvolní ucpaný nos:

Zdroj: Youtube

Léčba zadní rýmy

Snažíte se sebevíc smrkat, ale nos je stále ucpaný? Na zadní rýmu musíte jít jinak! Jedním z účinných způsobů je výplach nosu slanou vodou, který by měl zároveň sloužit k pravidelné nosní hygieně. Pokud vás ale výplach vůbec neláká, nezoufejte, pomůžou vám i obyčejné bylinky a dodržování správného pitného režimu.

Bylinné čaje

V boji proti nachlazení a zadní rýmě vám skvěle pomůžou horké bylinné čaje. Nejenže krásně zahřejí celé vaše tělo, ale také uvolní ucpaný nos. Na přípravu čaje můžete použít již zakoupenou bylinnou směs při nachlazení, anebo si uvařte vlastní čaj z heřmánku pravého, šalvěje lékařské, levandule lékařské, divizny, máty, mateřídoušky nebo z čerstvých listů rýmovníku.

Inhalace bylinek

Během čekání, než bude mít bylinný čaj přijatelnou teplotu k pití, můžete páru s vůní bylinek inhalovat. Vdechováním těchto výparů se vám uvolní ucpaný nos, a to díky vonným silicím bylin. Stejně tak pomůže i horká vana s tymiánovým nebo eukalyptovým olejem.

Aromalampy vzduch pročistí

Pokud vlastníte aromalampu, můžete ji při léčbě zadní rýmy využít. Aromalampa totiž pomáhá vyčistit vzduch a tím usnadňuje dýchání. Pozitivní účinky mají především silice jehličnanů, eukalyptu, citrusů, máty či levandule. Ke zbavení rýmy také pomáhají zvlhčovače vzduchu nebo odpařovače vody.

Účinný cibulový sirup

Oblíbeným léčivem na zadní rýmu našich babiček byl rovněž cibulový sirup. Stačí 2-3 cibule a jeden citron nakrájet na kolečka, kterými střídavě vyskládejte sklenici. Na každé kolečko nezapomeňte nalít také trochu medu, aby se vše dokonale propojilo. Plnou sklenici uzavřete a nechte na temném a suchém místě macerovat. Hotový sirup konzumujte 3-4x denně po lžičce.

Související články

Zdroje: zdravi.euro.cz, drmax.cz, eshop.alfafit.cz