Otékají vám nohy? Vaše tělo zadržuje nadměrné množství vody.
Zdroj: profimedia.cz

Jak se zbavit vody v těle: Tyto potraviny ji odvedou spolehlivě a jsou příjemné

Sužují vás nepříjemné otoky, únava, bolesti hlavy nebo snad dokonce celulitida? Příčinou může být zadržování přebytečné vody v těle. Příjem a výdej tekutin by měl být v naprosté rovnováze, a proto se ji snažte vašemu organismu dopřát. Máme pro vás pár tipů na efektivní odvodnění, které vám pomůže nastolit pocit naprosté harmonie.

Nadměrné množství vody v těle s sebou přináší řadu zdravotních i kosmetických problémů. V současné době trápí velké množství lidí a důvody jsou různé. Ve většině případů jej řeší ženy, ale ani mužům se nevyhýbá.

Příznaky, které signalizují, že se vás zadržování vody týká

Budíte se ráno s oteklými víčky, otékají vám často nohy nebo se zkrátka cítíte opuchlí? Zvyšuje se vám tělesná hmotnost a ručička na domácí váze se nehne směrem dolů, přestože jste bez jakýchkoliv dietních prohřešků? V tom případě vaše tělo pravděpodobně zadržuje vodu.

Proč to tak je?

Důvodů může být mnoho, každý jsme jiný. Jedním z nich může být u žen důsledek hormonálního kolísání během menstruačního cyklu, což je v podstatě přirozená reakce. Tělo se připravuje na krevní ztrátu a dělá si rezervu tekutin. Dodržujete pitný režim? Pokud ne, organismus se musí ochránit a dělá si zásoby. Podobně je tomu tak i v případě nadměrného omezení kalorií. Když necháte vaše tělo hladovět víc než je záhodno, udělá si prostě zásoby na horší časy.

Budíte se ráno s oteklými víčky, otékají vám často nohy nebo se zkrátka cítíte opuchlí? Jedná se o příznaky, které signalizují, že se vás zadržování vody týká. Budíte se ráno s oteklými víčky, otékají vám často nohy nebo se zkrátka cítíte opuchlí? Jedná se o příznaky, které signalizují, že se vás zadržování vody týká. Zdroj: profimedia.cz

Zavodnění nastartuje i špatná skladba jídelníčku. Nadměrným podílem soli v pokrmech dáváte zabrat vašim ledvinám. Nutíte je tak pracovat oproti normálu ve vyšším nasazení, a aby se nepřetížily, raději uloží sůl ve tkáních, která váže vodu. Velmi podobně působí i nadbytečný cukr, který se mění na zásobní glykogen, který také váže vodu. Jen tak pro zajímavost: 1 g glykogenu váže až 3 g vody.

K zadržování vody přispívá i dnes tak časté sedavé zaměstnání, nebo naopak celodenní stání. Nejzdravějším pohybem je obyčejná chůze. Takže se občas s radostí vydejte domů z práce alespoň kus cesty pešky. Ale žádné ploužení, je potřeba chodit svižně, často a pravidelně.

Nadměrné zadržování vody v organismu mohou také vyvolat některé léky nebo onemocnění. Většinou to bývají srdeční choroby, vysoký tlak či onemocnění ledvin a plic. Pokud některým z těchto onemocnění trpíte, proberte situaci raději s vaším ošetřujícím lékařem.

Zavodnění nastartuje i špatná skladba jídelníčku. Nadměrným podílem soli v pokrmech dáváte zabrat vašim ledvinám. Zavodnění nastartuje i špatná skladba jídelníčku. Nadměrným podílem soli v pokrmech zatěžujete své ledviny. Zdroj: profimedia.cz

Jezte potraviny, které vás hravě odvodní

Někdy existuje na tento problém velice prosté řešení. Stačí jen vylepšit jídelníček a konzumovat velmi účinné potraviny, které jsou bohaté na draslík a mají diuretické vlastnosti. Které to jsou?

Banány jsou spásou

Protože zrovna banány jsou perfektním zdrojem draslíku, to znamená minerálu, který zvyšuje produkci moči a snižuje hladinu sodíku, je to jeden z nejúspěšnějších pomocníků. Navíc je toto ovoce bohaté na vitamín B6, který je populární i svou schopností snížit otok související s premenstruačním syndromem.

Dopřejte si močopudné bylinky

Nikdy nepodceňujte sílu bylinek! V tomto případě jsou některé z nich nepostradatelným pomocníkem. Třeba zrovna petržel je na zadržovanou vodu naprostý zázrak. Má totiž báječné diuretické vlastnosti, takže počítejte s tím, že když budete pít čaj z petržele, budete chodit častěji močit. Nadbytečné vody vás může zbavit čaj z přesličky, pampelišky, březových listů, jitrocele, kopřivy nebo lopuchového kořenu.

Servírujte na vašem stole chřest

Chřestu se říká zelenina králů, protože si ho kdysi mohli dovolit mít na stole jen ti nejbohatší. Na zadržování vody je prostě jedničkou a využívá se již stovky let! Takže konzumujte jedno z nejpopulárnějších přírodních diuretik co nejčastěji. Pomáhá zachovávat retenci vody v souvislosti s revmatismem a menstruačním cyklem díky asparaginu, tedy aminokyselině, kterou obsahuje. Rozloží v těle sloučeniny síry, které způsobují časté močení a pomáhají očistit tělo od toxinů.

Na zadržování vody je chřest prostě jedničkou a využívá se již stovky let! Na zadržování vody je chřest prostě jedničkou a využívá se již stovky let! Zdroj: profimedia.cz

Kmín jako dochucovadlo nebo čaj

Kmín uleví nejen při léčbě zažívacích potíží, ale zároveň i nepříjemných otoků. Používejte jej často buď jako chutné a užitečné koření pro vaše jídlo, nebo ho popíjejte jako čaj.

Zdroje: www.uzdravimse.cz, www.healthline.com, www.vitalitis.cz

Akční letáky