Netřeskům jsem propadla díky lenosti. Velmi se mi líbí keramické nádoby. Pár jsem si jich koupila na prodejní výstavě a osázela je drobnými maceškami a pak letničkami. Jenže ty v horkém létě na naší vypečené terase nešly uzalévat. Postupně jsem vyzkoušela snad všechny druhy, které snesou celodenní slunce, ale žádný z nich mi dlouho hezký nevydržel.

Po získání prvních rostlin jsem se pustila do osázení keramického květináče. Výsledek, i když jsem sama na své výtvory hodně přísná, se mi líbil. A tak jsem pokračovala dál a dál.

Osázet netřesky můžete cokoliv

Netřesky můžete vysadit téměř kamkoli: do hrníčku bez ucha, staré bábovky po babičce, naštíplé mísy, až po keramické ještěrky, želvičky. Mně se zvlášť zalíbily ty, které vyrábí Šárka Tršová.

Postup osázení je velmi snadný - na dno hlubších nádob (jako jsou květináče, truhlíky) položíme drenážní vrstvu - kamínky, keramzit. Poté přijde na řadu zahradnický substrát, smíchaný se štěrkem a do něj zasadíme netřesky. Ty, které nemají kořínky stačí jen položit. Pak povrch vysypeme drtí nebo použijeme k dozdobení větší kameny (netřesky nemají rády, když leží přímo na substrátu, kvůli přemokření jim více vyhovuje, když mají listy podložené. Nádoby, které mají minimální prostor na substrát, drenážní vrstvu mít nemusí.

Po osázení je se synem ještě dozdobíme. Např. keramickými ptáčky, domečky nebo i hezkými kamínky a šnečími ulitami, které sbíráme při venčení pejsků.

Se zálivkou opatrně

Já mám všechny nádoby pod střechou, takže spíš jen rosím, cca obden. Tady je důležité hlavně zdůraznit, že pokud nemají vaše nádoby odtokové dírky - neměly by stát na dešti, abyste své rostliny neutopili. Pokud tyto dírky mají a nemáte je pod střechou - stačí zálivka cca jednou týdně, neprší-li.

Zimování netřesků v nádobách

Dříve jsem v zimě všechny nádoby dávala do nevytápěného skleníku, nebo do pergoly. Pokud do nich naprší a začne mrznout - mohou prasknout, což by byla škoda. Netřesky snesou velké mrazy, a to je jejich velká přednost - vydrží vám několik let.

Jarní očista

Na zimu netřeskům spodní lístky zasychají. Zaschlé lístky na jaře očistím, aby byly rostliny krásné. Stačí je jen vytáhnout z nádoby, odstranit uschlé listy a zase do nádoby zasadit, poté zaleju.

Kouzlo netřesků - rozmanitost a proměnlivost

Mezi mé nejoblíbenější patří miniaturní formy netřesků, které velmi hezky vyplní okraje nádoby. Další moc hezké jsou Sempervivum Arachnoideum, které vypadají, jako by je obydleli pavouci, potáhlé "pavučinkami".

Ale to, co na nich hlavně já i jejich ostatní pěstitelé milují, je neuvěřitelná pestrost barev, které mění a obzvlášť na jaře umí velmi mile překvapit. Z "obyčejného" zeleného máte najednou oranžový a po pár dnech zase růžový, neuvěřitelné... :-)

Netřesky jsou nejen krásné, ale i chutné a léčivé

  • Léčivé účinky netřesků se dají srovnat s účinky Aloe vera. Hodí se k léčbě drobných ran, spálenin, aftů, oparů, ušních zánětů i bradavic a kuřích ok.
  • Využít je můžete i v kuchyni - nakrájené do ovocných nebo zeleninových salátů, k výrobě sirupu…
  • Také změkčuje pokožku, čistí pleť a také osvěžující koupel bychom mohli vyzkoušet, co říkáte?