Proč dělat změny v jídelníčku po padesátce?
O změnách v jídelníčku i přístupu k hubnutí či celkové životosprávě po padesátém roku života se často mluví jen v souvislosti s menopauzou. Ženy procházejí očividně dramatičtějšími změnami, které jsou často velmi náročné až nepříjemné. Nicméně po padesátce se mění i mužské tělo, i když je to méně nápadné.
Dochází ke snížení objemu svalové hmoty, křehnutí kostí a často se objevují problémy s obezitou, ale i podvýživou. V této době se začínají objevovat také chronická závažnější onemocnění. To všechno ale lze velmi podstatně ovlivnit stravou.
Podívejte se na tento příspěvek z YouTube kanálu Live Healthy Over 50 čili Žijte zdravě po padesátce. Upozorní vás na desítku těch nejméně vhodných potravin a vysvětlí také, proč jsou problematické.
Pozor na cukry, sůl i vysoce zpracované potraviny
Jídelníček po padesátce by se měl soustředit na kvalitnější potraviny s menším množstvím cukrů. Ideálně by měl obsahovat i méně produktů z bílé mouky a méně vysoce zpracovaných potravin jako jsou uzeniny.
Naopak by měl být plný bílkoviny, potravin bohatých na vápník, kvalitní tuky, antioxidanty a vitaminy.
Které potraviny jsou vyloženě nevhodné a měly byste si je raději zakázat?
Mezi úplně nejhorší patří slazené nápoje jako sodovky. Ty nenabízí žádné nutriční látky, ale velké množství cukru. Problematické jsou také velmi sladké džusy, ty obsahují alespoň vitaminy, minerály a nějakou vlákninu. Nicméně na cukry si dejte opravdu pozor.
Vyhněte se potravinám z řetězců fast foodu. Nejčastěji jde o nejhorší kombinace smažených vysoce zpracovaných potravin.
Velmi nezdravé jsou také uzeniny. Jsou to patrně jedny z nejhorších potravin obecně, obsahují množství dochucovadel včetně cukru a velkého množství soli, navíc ještě také nenasycených tuků.
Nachytat vás mohou i mléčné výrobky
Doslazované mléčné výrobky nahraďte nejlépe kysanými nebo hledejte zdroj vápníku v zelené listové zelenině nebo semínkách jako je mák, sezam nebo koprové semínko.
Nevhodné jsou také takzvané light produkty obsahující snížené nebo žádné množství tuků. Tyto potraviny mají obecně méně nutričních látek než jejich plnotučné alternativy. Některé produkty mají snížený podíl tuků, ale přidaný cukr nebo aditiva podporující chuť. Nízkokalorický neznamená vždy zdravý!
Potraviny z bílé mouky nahraďte celozrnnými alternativami s nižším glykemickým indexem. Nebo se naučte používat různé krekry, které navíc obsahují také semínka a jen malý podíl těsta. Nenechte se nachytat označením cereální. Důležité je, aby bylo pečivo celozrnné.
Také červená masa nejsou ideální volbou. Pokud máte možnost, sáhněte po kvalitnějších produktech z volného chovu. Případně vybírejte z libových mas, ideálně také ryb. Nezapomínejte ani na jiné zdroje bílkovin jako jsou luštěniny, ořechy a semínka či vejce.
Zdroje: healthline.com, aazdravi.cz