obrázek z archivu ireceptar.cz
Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Zákonný nárok pacienta: hodnocení léčby a vyšetření dalším lékařem

Nejste si jisti, zda vás lékař správně léčí? Máte pocit, že vaše bolesti nemohou mít tak banální původ? Pak jej požádejte o výsledky testů a zajděte se poradit někam jinam.

„Nebojte se, že se na vás někdo bude dívat skrz prsty. Od roku 2013 máte ze zákona právo na konzultaci s jiným lékařem — čili na druhý názor,“ uvádí MUDr. Ferdinand Polák, Ph.D., v letech 2012 až 2014 náměstek ministra zdravotnictví České republiky pro zdravotní péči.

Pokud budete mít pocit, že váš lékař si to bere osobně, měli byste přemýšlet o tom, jestli nebude lepší vybrat si jiného odborníka. Na druhou stranu nemá smysl běhat za dalším lékařem například kvůli potvrzení, že máte angínu.

„Své právo využijte spíše ve chvíli, kdy je vám diagnostikován závažnější problém,“ doporučuje MUDr. Polák.

Na konzultaci s jiným lékařem máte ze zákona právo. Na konzultaci s jiným lékařem máte ze zákona právo. Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Můžete hledat přes pojišťovnu

Nemáte vůbec potuchy, kde druhého lékaře najít? Máte několik možností. Důležité je vědět, že nepotřebujete žádné doporučení. Stačí se objednat a již do telefonu zdůraznit, že se jedná jen o konzultaci. Na vhodného adepta se můžete zeptat přímo svého lékaře. Pokud vám to bude nepříjemné, najděte si sami někoho například na internetu.

obrázek z archivu ireceptar.cz obrázek z archivu ireceptar.cz Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Pojišťovna také bude vědět, který lékař by vás mohl odmítnout z kapacitních důvodů a kterému se do harmonogramu ještě vejdete.

Ještě jednodušší je kontaktovat pobočku své zdravotní pojišťovny a poprosit o radu. Pobočka by vám měla doporučit někoho ze svých smluvních partnerů, kteří se o vás postarají.

Tato praxe je ve světě běžná, proto ministerstvo zdravotnictví toto právo pacienta začlenilo do nového zákona.

„Potřebná legislativa již existuje, ale pravděpodobně bude chvíli trvat, než se pacienti naučí tuto možnost v praxi plně využívat,“ myslí si MUDr. Polák a doplňuje: „I lékaři si budou muset zvyknout, že požádání o druhý názor není vyjádřením nedůvěry pacientů vůči nim. “

Na konzultaci s jiným lékařem máte ze zákona právo. Na konzultaci s jiným lékařem máte ze zákona právo. Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Okopírujte si zdravotnickou dokumentaci

K „druhému“ lékaři si musíte vzít výsledky testů, které vám váš lékař udělal. Někteří lékaři vyžadují, abyste s sebou přinesli kopii celé dokumentace, a radí to i ministerstvo zdravotnictví.

„Pacient by měl dodat kompletní zdravotnickou dokumentaci od prvotního lékaře,“ doporučuje Ferdinand Polák. Druhý názor je v podstatě jen konzultace výsledků. Nemělo by vás tedy čekat další kolečko vyšetřování. Druhý lékař se podívá na již provedené testy a vyvodí z nich svou diagnózu.

Může se však stát, že některé testy budete muset absolvovat ještě jednou. Některým výsledkům totiž nemusí lékař věřit. Například u vyšetření ultrazvukem velmi záleží na kvalitě jeho provedení a posouzení, ale i na době, která od posledního vyšetření uplynula. Je proto na rozhodnutí lékaře, zda vás pošle na ultrazvuk znovu. Další vyšetření pacienta čeká také v případě, že lékař bude nějaké testy postrádat.

(ha)

Akční letáky