Patříte k těm, kterým se ráno nechce z postele a několikrát za sebou si posouvají budík a zvonění? Přestože máte dojem, že jste si prodloužili odpočinek, ve skutečnosti tomu tak není. Pokud takto „vstáváte“ pravidelně, váš organismus vám na to může brzy odpovědět, a to bohužel neblaze. Proč je ranní odkládání budíku ve skutečnosti škodlivé? 

Na 7 tipů, jak zlepšit spánek, se podívejte v tomto YouTube videu kanálu Jakub Enžl:

Zdroj: Youtube

Ještě ne… vstávání odkládám

V současné době využívá tlačítka snooze či odložit na svých přístrojích 57 % dospělých, kteří zpravidla reagují až na druhé, třetí, a někdy i čtvrté apely ke vstávání. Dnes už snad bez tohoto vybavení ani budík neexistuje, i tento stav přispívá k postupnému probouzení a vstávání.

Odborníci varují

Odborníci, kteří se zabývají spánkem jsou názoru, že další podřimování po prvním zvonění budíku našemu tělu ve skutečnosti škodí. Dochází k narušení našich spánkových cyklů a stále komplikovanějšímu vstávání. Tlačítko na odložení spánku naše tělo jen na pár dalších minut zbytečně ukolébá do dalšího spánkového cyklu, který je opět náhle přerušený. Ve skutečnosti to má dopad na váš celkový pravidelný spánek, a dokonce i na vaši náladu.

„Potřebujeme pravidelné dávky nepřerušovaného spánku, aby byl opravdu zotavující. Když budete neustále odkládat budík, připravujete se o možnost nepřetržitého spánku. V zásadě je ta půlhodina, kterou jste v posteli navíc proleželi, pro vaše tělo horší, než kdybyste vstali hned po prvním zvonění,“ tvrdí Dr. Mathias Basner, profesor psychiatrie v oddělení spánku a chronobiologie na Perelman School of Medicine na Pensylvánské univerzitě.

Hormony jsou zmatené

Potíž je v tom, že opakované probouzení a usínání ovlivňuje činnost a funkci hormonů. Pokud tedy čas na skutečné vstávání odkládáte jen proto, abyste si dopřáli delšího odpočinku, dosáhnete téměř opaku. Hormony se začnou uvolňovat hned po prvním zvonění, ale vaše tělo pět usíná. Když budík zazvoní, měli byste vyjít z fáze spánku zvané REM, což díky tomuto stavu nenastane a tělo začne být zmatené, unavené a vlastně se celý den budete cítit jak se říká „grogy“.

Velice škodlivé následky to může mít také pro jednotlivce s některým onemocněním. Opakované probuzení může vést také ke zvýšenému srdečnímu tepu, ke zvýšení krevního tlaku u lidí s obstrukčním spánkovým apnoe, tedy stavem, kdy je dýchání během spánku občas narušené.

Raději choďte dříve spát

Základem pevného zdraví je plnohodnotný a pravidelný spánek. Proto se raději vyhýbejte nepříjemnému vstávání a choďte spát raději o něco dříve. Ráno budete mnohem více „fresh“ a v dobré náladě, která se vás jistě nepustí celý den! Hlavně prospějete celému organismu, který bude jistě celkově prospívat v pevném zdraví.

Související články

Zdroje: www.huffingtonpost.co.uk, www.aazdravi.cz