Někdy stačí opravdu málo – prochladnout, sednout si na studenou lavičku nebo v těch nejsložitějších případech třeba jen projít kolem chladicích pultů v supermarketu. Zánět močových cest se začne rozvíjet rychle a jeho zastavení je ale bohužel složitější.
O bylinné léčbě zánětu močových cest mluví také youtubový kanál Serafin - byliny CZ:
Příznaky jsou víc než jen nepříjemné
Pálení a řezání při močení, pocit, že musíme znovu a znovu na toaletu, i když z logiky věci jasně plyne, že zkrátka “není proč”. Někoho může vyděsit i růžová či dokonce červená moč. To jsou hlavní problémy, s nimiž se v případě zánětu močového měchýře a močových cest potýkáme. Mnohdy jde o tak silné a nepříjemné pocity, že znemožňují soustředění se na jakoukoliv práci. Nejsme v tom sami a ani první. S takovými problémy se potýkali již naši předkové, a tak není divu, že v literatuře najdeme spoustu babských rad, které nám mohou s tímto problémem celkem účinně pomoci.
Lékař je jistota
Je důležité si přiznat, že sami si s takovým stavem bez pomoci lékaře mnohdy neporadíme, a tak bude vhodné při podobných problémech vyhledat odbornou pomoc a radu. Někdy se totiž bez antibiotik neobejdeme, ale ať už nám je lékař předepíše nebo ne, babské rady platí stále. Které (kromě udržování těla v teple) to tedy vlastně jsou?
Bez vody to nepůjde
Pro správnou činnost těla a tedy i udržování ledvin a močových cest v dobrém stavu platí, že je nutné dodržovat pitný režim. Nejde ale jen o skleničku nebo dvě, vody, případně bylinkového čaje, musí být doslova litry. Doporučuje se kolem 40 ml vody na kilogram hmotnosti dospělého nebo mladistvého člověka. S ohledem na vaši vlastní hmotnost pak není složité si spočítat, kolik tekutin byste měli vypít právě vy. U padesátikilového člověka jde o dva litry, se zvyšující se hmotností se tento objem odpovídajícím způsobem násobí. Při zánětu močových cest pak můžeme tuto dávku ještě zvýšit. Potřebujeme totiž průběžně proplachovat močové cesty, abychom odplavovali ulpělé bakterie.
Překvapení, jaké nečekáte
Čistou vodu, která je v takové chvíli nadmíru důležitá, doplňujeme bylinnými čaji, z nich nejprospěšnější jsou kopřivový, březový nebo libečkový. Pro mnohé bude překvapením, že za úspěšnou léčbou zánětu močových cest může stát i obyčejná petrželová nať. Připravte si z ní čaj a uvidíte, jaké zázraky dokáže!
Česnek je na záněty borec
Zajímavou možností je také česnekový nálev, který vyrobíme jako jiné bylinkové čaje. Pravdou je, že je jen pro odvážnější povahy, na druhou stranu v případě zánětu močových cest se trocha odvahy v boji s tímto víc než nepříjemným stavem vyplatí. Stejně tak se můžeme spolehnout na některé tinktury, které stačí užívat doslova po kapkách. Řeč je hlavně o lichořeřišnici s jejími antibakteriálními účinky.
Zázračné brusinky
I když dnes již víme, že podobně jako brusinky pomáhají v boji se záněty močových cest také další bylinky a preparáty, jde doslova o ikonu, kterou bychom vynechat neměli. Proč? Jejich šťáva je přímo plná proanthokyanidinů, tedy látek, kterých se původci diskutovaného onemocnění, bakterie Escherichia coli, doslova děsí. Je ale dobré zdůraznit, že se při zánětu močových cest doporučuje vynechat sladké, včetně doslazování čajů. Proto budeme v rámci léčebného procesu pít brusinkový čaj (stejně jako všechny ostatní) neslazený. Na obsah cukru si dáme pozor také v případě, kdybychom se rozhodli pro pořízení účinného brusinkového džusu.
Nezapomeňte na probiotika
Probiotika jsou pro naše tělo, respektive pro zažívání, důležité vždy, dobu, kdy bojujeme se zánětem močových cest nevyjímaje. Budeme je potřebovat hlavně v případě, kdy se lékař rozhodne pro nasazení antibiotik, ale i ve chvíli, kdy se budeme moci pokusit o přírodní léčbu, bude jistě dobré podpořit správnou funkci trávicí soustavy. Právě ta je totiž, jak jistě víme, důležitou částí organismu, která rozhoduje o síle obranyschopnosti a míře imunity. Alespoň jeden neslazený jogurt denně bychom tedy do svého jídelníčku zařadit určitě měli.
Zdroje: www.prozdravi.cz, cs.wikipedia.org, eshop.alfafit.cz