Zánět středního ucha postihuje hlavně děti do tří let.
Zdroj: Sokolova Maryna / Shutterstock.com

Jak na zánět středního ucha bez antibiotik: Babská rada i moderní způsoby

Bolestivý zánět středního ucha je bolestivé onemocnění, které postuhuje především děti do tří let věku. Častěji na záněty středouší trpí chlapci. Akutní zánět může trvat několik dní, zánět chronický může obtěžovat podstatně déle.  

Odhaduje se, že za přibližně polovinu všech bakteriálních zánětů středouší je odpovědný pneumokok Streptococcus pneumoniae.  

Co je vlastně střední ucho?

Je to malý prostor za ušním bubínkem, z něhož vybíhá tenký kanálek − Eustachova trubice, ústící v nosohltanu. Díky Eustachově trubici se tlak ve středním uchu vyrovnává s atmosférickým. Tento orgán umožňuje také vytékání tekutiny a hlenu.

Při nachlazení sliznice oteče, trubice se uzavře a ve středním uchu se může hromadit tekutina, která tlačí a vyvolává bolest. V nahromaděné tekutině se rozmnoží bakterie a vznikne zánět.

Děti, které poprvé onemocní před 12. měsícem věku, trpí touto nemocí často opakovaně.

Nachlazení může přejít v zánět středního ucha. Nachlazení může přejít v zánět středního ucha. Zdroj: Boris Ryaposov / Shutterstock.com .

  • Akutní zánět středního ucha často vyžaduje propíchnutí ušního bubínku

Léčba zánětu středního ucha se ve značné části případů neobejde bez antibiotik. U dětí tak představuje jednu z nejčastějších příčin jejich užívání a může přispívat ke vzniku antibiotické rezistence.

Léčba opakovaných zánětů může dokonce vyžadovat zavedení ventilační trubičky do středoušní dutiny skrze membránu bubínku. Trubička zajišťuje přísun vzduchu a umožňuje tak ventilaci středoušní dutiny. Zavedení se provádí v celkové anestezii za použití mikroskopu. Zákrok bývá spojen s odstraněním nosních mandlí.

Příznaky zánětu středního ucha

Zánětu středouší (otitidě) předchází často rýma a zánět nosohltanu, po třech až sedmi dnech se k těmto obtížím přidávají i problémy v oblasti ucha. Mezi příznaky patří: zvýšená teplota, neklid, bolesti ucha a hlavy, kašel, rýma, apatie, zvracení a průjem.

Dalším z častých přáznaků je výtok z ucha po protržení bubínku a nedoslýchavost, kterou lze ovšem registrovat až u starších dětí.

Studený obklad uleví od bolesti. Studený obklad uleví od bolesti. Zdroj: Ilike / Shutterstock.com

Co také pomáhá?

Zánět v postiženém uchu lze zmírnit přikládáním studených obkladů na ucho. Namočíme do ledové vody čistou látku, vyždímáme ji a přiložte za ucho. Mokrý obklad překryjeme suchou vrstvou, třeba ručníkem. Chlad zklidňuje bolest a mírní zánět. Použít můžeme i zmrazenou zeleninu zabalenou do suché čisté utěrky. Obklad neponecháváme na místě déle než 10 minut.

Prevence

Vzhledem k četnosti tohoto onemocnění, jeho bolestivosti a také s ohledem na možné zdravotní komplikace a antibiotickou zátěž spojenou s léčbou je důležité myslet na prevenci.

  • Rodiče by měli dbát na to, aby děti nosily v chladném období čepici a šálu.
  • V místnostech, kde se děti pohybují, by pak nemělo být přetopeno a vzduch v dětských pokojích je dobré zvlhčovat.
  • Ochranu před záněty středního ucha poskytuje dětem také očkování proti pneumokokům.

Všechny pneumokokové vakcíny na trhu nabízí pokrytí většiny invazivních sérotypů pneumokoka, kterými jsou děti v České republice ohroženy. Jsou plně hrazeny ze zdravotního pojištění – ovšem pouze tehdy, je–li očkování zahájeno mezi 3. a 5. měsícem věku dítěte, a pokud jsou tři dávky vakcíny aplikovány do 7. měsíce věku. Hrazená péče zahrnuje i přeočkování ve druhém roce života. Dětem, které výše uvedená kritéria nesplňují (a jsou jim méně než 2 roky), mohou rodiče vakcínu zakoupit.

Akční letáky