Na první pohled vypadá citronová okurka (Cucumis sativus 'Lemon') jako exotický plod. A ve skutečnosti tomu tak i je – jde totiž o popínavku z Indie, která se ale velice lehce dá vypěstovat i v českých zahradách. Podle pěstitelů je citronová okurka daleko méně náročná než ta klasická. Nepotřebuje totiž skleník, zaštipování a je navíc odolná i vůči škůdcům. Pokud se rozhodnete jí dát šanci, jenom na tom vyděláte. Jak?

Na videu se dozvíte více o pěstování citronové okurky:

Zdroj: Youtube

Plná vitaminů a minerálů

Citronová okurka je vzhledově podobná malému citronu a v kuchyni s přehledem nahradí rajčata. Obsahuje vitamin A, C a spoustu minerálů, zejména železo a vápník. Tato exotická kráska se netají tím, že je nízkokalorická. Proto ji můžete jíst ve velkém. Jeden šálek citronové okurky má jen 20 kalorií. A to je zatraceně málo.

V Asii je citronová okurka velmi oblíbenou přísadou zeleninových salátů a koktejlů. Výborně chutná v kombinaci s mrkví, dýní, citrusy, olivami, bylinkami nebo i octem. Pokud chcete, můžete si ji naložit jako naše běžné okurky a pochutnávat si na ní i v zimních měsících.

Dužina i semena

Citronová okurka má protizánětlivé účinky. Díky velkému podílu vlákniny se tak stala osvědčeným přírodním lékem na zácpu. Pokud máte tyhle obtíže, zkuste sníst misku citronové okurky, uvidíte, že se vám brzy uleví.

Také v jižních zemích citronovou okurku milují a kromě dužiny využívají i její semena. Odvar z nich se popíjí ráno nalačno a údajně má vyléčit i jaterní nemoci. Mnozí (hlavně muži) tahle drobná zrníčka suší a používají jako životabudič a sexuální stimulant. Je totiž známé, že ovlivňuje vitalitu, libido, ale i kvalitu spermií. Proto, kdo chcete mít velkou rodinu, soustřeďte se na tuhle malou drobnost.

Proti akné

Výhodou citronové okurky je také fakt, že obsahuje hodně vody a napomáhá lepší hydrataci těla. To se samozřejmě odráží i na kvalitě pokožky, která je hebčí a mladistvější. Využijte toho a vyrobte si z citronové okurky pleťovou masku.

Nastrouhejte dužinu a smíchejte ji s trochou mandlového oleje, růžovou vodou, kurkumou a (pokud máte) práškem ze santalového dřeva. Směs naneste na očištěný obličej a nechte 15 minut působit. Poté nános smyjte. Pokud budete masku používat častěji, zamezíte tak vráskám, ale i tvorbě akné.

Jak správně zavařovat ovoce a připravovat marmelády? To si poslechněte v nejnovější poradně našeho podcastu iReceptář do ucha přímo TADY:

Související články

Zdroje: www.sazenicka.cz, www.prostreno.cz