V současnosti trpí zánětem nervů stále více jedinců. Příčiny vzniku zánětů jsou mnohé, nejčastěji se jedná o následky infekčních chorob, chronického překyselení organismu, dlouhodobého tlaku na nervový kmen nebo agresivitu vlastního imunitního systému. Vždy je nutné řešit situaci včas se svým ošetřujícím lékařem. Okamžitou úlevu vám však přinese i uklidňující obklad postiženého místa, ale je nutné vědět, kdy použít studený, a kdy naopak teplý.

Na užitečné cviky na zánět sedacího nervu se podívejte v tomto YouTube videu na kanále UNIQUA CZ:

Zdroj: Youtube

Co je zánět nervu

Neuritida je běžnou nervovou poruchou, která vzniká drážděním nervu a postihuje i nervy periferní. V lidském organismu k ní dochází hned z několika důvodů. Nejčastější příčinou je přítomnost toxických látek v těle, což bývá mnohdy způsobeno špatnou životosprávou, nadměrným stresem z přetížení, ale i metabolickou poruchou. Zánět nervu může být také způsobený zraněním a často bývá i doprovodným projevem u onemocnění jako je například cukrovka, tuberkulóza nebo tetanus.

Kde se nemoc projevuje

Zánět nervů může postihovat nejrůznější oblasti těla. Nejčastěji se jedná o potíže s nervem trojklanným, zrakovým, sedacím, sluchovým a vestibulárním, který má na starosti rovnováhu. Objevit se může i v zádech, kde bývá nejčastěji postižený nerv sedací. Typický je však i zánět nervu v rameni nebo v končetinách.

Jak zánětu nervu předcházet

Pokud chcete nepříjemným bolestem od zánětu nervu předcházet, vyhýbejte se dlouhodobému pobytu v chladu a průvanu. Užitečnou prevencí je i pravidelné doplňování vitamínů skupiny B. Ze všeho nejúčinnější je ale pravidelný pohyb a cvičení.

Co se děje při zánětu v těle

Jakmile dojde v těle k zánětu nervu, nejenže to pocítíte, ale mnohdy i uvidíte. Tělo spustí ochranné mechanismy a začne vylučovat mnoho chemických sloučenin, které mají zánět lépe pokořit, rychleji nastartovat proces hojení a odvést z těla nepotřebné látky. Během tohoto zánětlivého procesu dochází často k otokům, zčervenání a zapálení místa a nepříjemným bolestem.

Teplo nebo chlad?

Ve chvíli, kdy je potřeba situaci řešit, u mnohých z nás vyvstává otázka, zda je vhodnou první pomocí teplo nebo chlad. Obě varianty se běžně využívají k léčbě bolesti a terapiím při zánětech nervu, ale i po podvrknutí či jiném zranění, při svalové bolestivosti ze starých zranění, při špatném držení těla či stavech jako je artritida. Fungují však dvěma odlišnými způsoby.

Jak funguje led

Led je dobré používat, když dojde například k akutnímu zranění nebo zánětu. Chlad totiž utišuje bolest, stahuje krevní cévy, a tak zmírňuje otoky a zpomaluje průtok krve. Zároveň má studený obklad výborné protizánětlivé účinky, zmírňuje krvácení v případě poraněné tkáně, snižuje teplotu a tlumí bolest.

Co způsobuje teplo

Teplý obklad je vhodné aplikovat při bolestivých stavech v chronických stádiích. Teplo totiž rozšiřuje cévy, což zvýší průtok krve společně s kyslíkem a všemi živinami do bolestivého místa. Díky tomu dojde k uvolnění okolních svalů, které jsou pružnější, a tak i k následné úlevě a regeneraci. Stejně tak jsou z těla a poškozeného místa odváděny mnohem rychleji kyselina mléčná a toxiny. Teplo má také výborný uklidňující účinek.

Související články

Zdroje: www.healthcentral.com, www.fyziosvet.cz, www.revmaticke-nemoci.cz