Vyzkoušejte doporučení našich babiček. I ony znaly bylinky a koření proti zápachu z úst.
Zdroj: Profimedia

Jak řešily zápach z úst naše babičky: Zapomenuté přírodní a velmi účinné metody

Se zápachem z úst se potýkali lidé vždy. To je jasné. Víte, jaké triky používali naši předci? Znáte babské rady proti zápachu z úst? Lidové léčitelství radí použít bylinky a koření, tak jak se to dělalo po generace. Se zapáchajícím dechem pomohou i vám. 

Zdroje: www.vitalia.czwww.medicalnewstoday.com

I když se týká zapáchající dech většinou nedostatečné ústní hygieny, může mít i docela jinou příčinu. Chcete-li minimalizovat problém se špatným dechem, zkuste napřed najít důvod, který za ním stojí. Podívejte se na nejčastější příčiny zapáchajícího dechu, třeba odhalíte, kde by mohl být problém právě ve vašem případě. 

  • Čistíte-li si zuby pravidelně, neopomínejte ani jazyk a používejte ústní vodu. Nemusí být mentolová, hlavně musí fungovat proti bakteriím v ústech.
  • Zjistěte, zda není za špatným dechem zánět dutin, dýchacího ústrojí, ale třeba i středního ucha.
  • I některé léky mohou způsobovat zápach z úst.
  • Hlad, diety a půsty mohou být příčinou zapáchajícího dechu. Pokud se postíte, pijte alespoň pravidelně vodu. Dodržujte normální pitný režim.
  • Kouření nebo konzumace nevhodných potravin jsou jasným důvodem ke špatnému dechu, ale je to důvod očividný, který minimalizujete jen změnou svých zvyků a úpravou jídelníčku.

Zápach z úst zlikvidují bylinky Zápach z úst vám pomohou odstranit některé bylinky. Zdroj: Andrew Angelov / Shutterstock.com

Koření na zápach z úst

Léčitelství a babské rady se nejčastěji soustředí na překrytí zápachu a použití aromatických bylin či koření. Klasickou radou je žvýkání anýzu, kousku badyánu nebo hřebíčku. Nezapomeňte, že máte ten kousek koření žvýkat, ale ne polykat. Některé druhy koření jsou natolik agresivní, že by vám mohly podráždit žaludek.

Tvar hvězdy najdeme i u oblíbeného vánočního koření - badyánu. Žvýkání badyánu vám provoní dech. Zdroj: Narsil / Shutterstock.com

Zabraňte zápachu z úst výplachy

Výplachy úst můžete provádět čistou vodou, ale také skořicovým, zázvorový nebo šalvějovým odvarem. Pomohou vám i s hygienou úst. Navíc působí protizánětlivě.

Babské recepty nejčastěji zahrnovaly čaje proti zápachu z úst

Pokud chcete, můžete pravidelně konzumovat mátový čaj. Máta osvěží vaše ústa, ale také podporuje trávení, které může mít vliv na dech. Ideální je i zelený čaj nebo skořicový odvar. Také tymián je vhodný čaj na zapáchající dech, a navíc pomáhá i při nachlazení a na odkašlávání.

Tymián Tymián lze použít i jako čaj.  Zdroj: Shutterstock

Na zápach z úst vyskoušejte citron nebo ocet

Pro podporu zažívání spojenou s očistou úst i trávícího traktu můžete použít jablečný ocet. Nejlépe se dá užívat rozředěný vodou, nedráždí a je docela příjemný. Ze stejného soudku je i citronová voda. Kyselým citronem pomůžete nejen očistě úst, ale také trávení. Vyzkoušejte octovou nebo citronovou vodu konzumovat vždy s jídlem nebo po něm. 

Jablečný ocet se řadí mezi přírodní léčiva s blahodárnými účinky na náš organismus. Jablečný ocet se řadí mezi přírodní léčiva s blahodárnými účinky na náš organismus. Zdroj: Yulia von Eisenstein/Shutterstock.com

 

Akční letáky