Zápach z úst není jen otázkou hygieny

Zapáchající dech rozhodně není jen otázkou zanedbání ústní hygieny. Důvodů, proč se s ním potýkáte, může být celá řada a než se rozhodnete hledat způsoby, jak jej zakrýt nebo jinak minimalizovat, určitě by vás mělo zajímat, proč vám vlastně z úst může páchnout.

Jak se zbavit zápachu dásní vám napoví také tento příspěvek z YouTube kanálu TopTrending CZ.

Zdroj: Youtube

Co všechno může vést k zápachu?

Jak už bylo řečeno, první, co nás většinou napadne, je nedostatečné čištění zubů nebo jazyka. V ústech se množí všelijaké mikroorganismy a čištění zubů je rozhodně účinným způsobem, jak tyto v ústech se zcela přirozeně vyskytující bakterie eliminovat. Ne všichni jsme schopni efektivně čistit i jazyk, nicméně i na jeho povrchu se těmto bakteriím daří. Stejně tak může být za zápachem onemocnění dásní. I v tomto případě je zásadní správné čištění zubů, které pomůže nejen minimalizovat zápach, ale také problémy dásní.

Zápach je rozhodně také výsledkem konzumace velmi aromatických potravin jako je česnek nebo cibule, ale i dalších. Dokonce může jít i o konzumaci kávy, alkoholických nápojů či pálivých omáček.

Na druhou stranou však může být zápach způsoben i tím, že naopak nic nekonzumujeme. Objevuje se v případě dehydratace, kdy nevzniká dostatek slin, přirozeně se ústa nečistí a zároveň může zpět do jícnu pronikat zápach trávících šťáv ze žaludku. Může být proto také průvodním stavem postění.

Zápach může také souviset s některými onemocněními a je jich poměrně dost a velmi různých. Může jít nejen o záněty dýchacích cest či dutin, ale také o hormonální změny, užívání některých léků a též problémy zažívacího traktu.

Které potraviny mohou pomoci se zápachem z úst?

Máte-li problémy s dechem, poctivě si nejen čistěte zuby, ale snažte se také přirozeně zbavovat ústa bakterií a vznikajících pachů konzumací vody a neslazených bylinných čajů. Jednoznačně pomáhají také druhy zeleniny a ovoce, který vyžadují žvýkání a obsahují množství vlákniny. Pomohou jablka, mrkev, ale také řapíkatý celer. Tyto druhy ovoce či zeleniny krom čistících schopností navíc podporují také produkci slin.

Dech budete mít také významně příjemnější po konzumaci bylinek, a to nejen máty, ale také petrželky nebo koriandru. Se zápachem z úst pomohou také konkrétní druhy koření. Nejlépe funguje fenyklové semínko, hřebíček nebo skořice.

Související články

Zdroje: novinky.cz, mayoclinic.org