Zarudnutí pod očima je nepříjemná potíž, kterou mohou způsobovat různé faktory. Mezi nejčastější patří únava, stres, alergie a nedostatek spánku. Naštěstí lze využít některé způsoby, které vám pomohou se tohoto nepříjemného neduhu zbavit a dosáhnout svěžího a zdravého vzhledu.

Jak zakrýt kruhy a pytle pod očima? Podívejte se na toto YouTube video na kanálu TERRY:

Zdroj: Youtube

Nepříjemný kosmetický problém

Zarudnutí kolem očí není nic příjemného, a to nejen z estetických důvodů. Mnohdy se jedná o projevy některých zdravotních problémů, které je potřeba řešit. Vždy je dobré přijít na příčinu, která jej vyvolává. Které patří mezi ty nejčastější?

Atopický ekzém

Atopická dermatitida je jedním z typů vyrážek, které bývají chronické a jejich léčba trvá poměrně dlouhou dobu. Mívají různou podobu, ale většinou se jedná o malé, vyvýšené růžovo červené svědivé pupínky a výsledkem jsou ve většině případů otoky, popraskaná kůže a šupinky pod očima i na očních víčkách.

Často se vyskytují společně s dalšími typy alergií jako je astma či senná rýma. Přesná příčina vzniku není zcela známá, údajně tento druh neduhu spouští kombinace dědičných a vnějších faktorů, včetně změn počasí.

Kontaktní dermatitida

Oproti výše zmíněnému atopického ekzému se toto zčervenání na pokožce okolo očí objeví v momentě, kdy je pokožka přímo vystavena vlivům, které ji vyvolávají. Ekzém je okamžitou reakcí na kontakt nežádoucí látky s kůží.

U žen se velice často jedná o některé druhy dekorativní kosmetiky jako jsou oční linky, řasenka nebo odličovač. Nejčastějšími příznaky jsou zarudlé skvrny, pálení pleti v očním okolí, suchost, praskání kůže nebo dokonce vznik drobných puchýřků.

Lymská borelióza

Tento druh bakteriálního infekčního onemocnění způsobuje bakterie Borrelia burgdorferi, kterou přenáší především klíšťata. Mohou se zapít v okolí uší či vlasů, což jsou nedaleká místa očí. Kolem místa zakousnutí se objeví zarudlá červená vyrážka s nerovným povrchem.

Borelióza je často doprovázená nepříjemnými bolestmi hlavy, únavou, horečkou a zimnicí. Je nutné ji léčit, a to vždy po konzultaci s lékařem. Pokud by se choroba rozvinula, může způsobit například potíže s nervovou soustavou nebo silnou artrózu a jiné vážné komplikace s klouby.

Reakce na léky

Pokud vám okolo očí zčervená pokožka, může jít i o alergickou reakci na některé pilulky, injekce nebo infuze, kdy je organismus na určitou látku přecitlivělý. I v tomto případě informujte svého ošetřujícího lékaře.

Jak se zarudnutí co nejdříve zbavit

V každém případě dejte vždy na rady lékaře, který definuje přesný problém a nasadí náležitou léčbu. Zcela určitě si také dopřávejte dostatečnou dávku spánku, a to 7 až 8 hodin denně, abyste si dopřáli dostatek odpočinku a regenerace.

Vyhněte se také nadbytečnému stresu, jezte zdravě a dodržujte dostatečný pitný režim. Oční okolí chlaďte studenými obklady nebo lžičkami nachlazenými z ledničky.

Související články

Zdroje: www.mwccicelnewstoday.com, www.annabrandejs.cz, www.prozeny.cz, www.novinky.cz