Červená vám okolí nehtů na nohou a cítíte nepříjemný tlak až bolest?
Zdroj: BlurryMe / Shutterstock.com

Zarůstající nehty u nohou nejsou prkotina. Jak jim předejít a vyhnout se trhání?

Červená vám okolí nehtů na nohou a cítíte nepříjemný tlak až bolest? Pravděpodobně jde o zarůstající nehty, které dokážou pořádně potrápit. Co všechno vám může pomoci?

Jak zarůstající nehet vypadá?

Problém poznáte většinou tak, že kůže kolem nehtu, především boční valy, začnou červenat. Už v této fázi cítí člověk jisté nepohodlí, má tendenci si boky nehtu uvolňovat a obvykle dochází k vystřižení. To vám na chvíli sice uleví, ale z dlouhodobého hlediska celý problém jen zhorší.

Lékař prohlíží nohy. Pravidelné profesionální ošetření nohou a nehtů může výrazně zmírnit vaše problémy Zdroj: Smeilov Sergey / Shutterstock.com

PRVNÍ POMOC: Návštěva pedikérky

Pravidelné profesionální ošetření nohou a nehtů může výrazně zmírnit vaše problémy, nebo je dokonce úplně eliminovat. „Na kvalitní pedikúře zkušený odborník ví, jak nehet stříhat a jakým způsobem ho zabrousit frézami tak, aby ostré hrany a rohy nezpůsobovaly problémy,“ vysvětluje Mgr. Veronika Morstein Matulová, majitelka podologického centra PODOest.

Tamponáda a nehtová rovnátka

O tom, jaký postup ošetření zarůstajícího nehtu pedikér zvolí, se rozhodne až na základě rozhovoru s klientem. Velmi záleží na příčině zarůstání a typu nehtu. „Pokud se jedná o první zkušenost klienta a nikdy dříve se zarůstáním problémy neměl, většinou stačí nehty důkladně vyčistit, upravit a podložit tamponádou, případně odtahovat valy pomocí tejpovací pásky,“ vysvětluje odbornice. Pakliže se ale jedná o vážnější problém a klienta trápí zarůstající nehty dlouhodobě, přicházejí na řadu nehtová rovnátka. „Jedná se o aparátky, které tahem nehet pomaličku zvedají v okrajích, a tím ho postupně rovnají. Díky stálému působení dojde i k přestavbě nehtového lůžka a nehet se stabilizuje. Není to tedy otázka měsíce, terapie trvá většinou 6 až 12 měsíců, v případě hodně zdeformovaných nehtů i déle.“

Špatné postavení nohy

Zároveň je ale nutné věnovat pozornost příčinám zarůstání, a ty odstranit. Problém může pramenit ze špatného postavení nohy, které lze korigovat stélkou do obuvi. „Dobré je současně zkontrolovat samotnou obuv, protože ta je jedním z nejčastějších důvodů, proč nehty vůbec zarůstají,“ radí pedikérka.

Strhnutí nehtu?

Chirurgické vyříznutí nehtu není většinou nejlepším řešením. Nehet totiž obvykle naroste po několika měsících nový a úplně stejný. „…a situace se opakuje. Chodí k nám velmi často klienti, kteří byli na chirurgii více než desetkrát. Bohužel jsou tyto nehty často trvale deformované,“ uzavírá Veronika Morstein Matulová a doporučuje před chirurgickým zákrokem nejdříve zvážit pomoc zkušeného pedikéra. Samozřejmě až to protiepidemická opatření dovolí…

Nehty na nohou bychom měli stříhat rovně. Nehty na nohou bychom měli stříhat rovně. Zdroj: Evgenia.B / Shutterstock.com

5 KROKŮ, jak zarůstání předcházet

  • 1. Stříhejte si nehty rovně – vyhněte se obloučkům a zastřihávání nehtu hluboko ve valu.
  • 2. Noste prostornou obuv – zarůstání nehtů jdou naproti zúžené špičky bot. Vyberte si raději takové, jejichž špička je fyziologicky tvarovaná, a prsty tak mají dostatek místa.
  • 3. Zkontrolujte punčocháče a ponožky – malé velikosti totiž dokážou prsty na nohou prostorově omezovat.
  • 4. K řešení přistupujte rychle – jakmile ucítíte prvotní tlak a bolest, podložte opatrně rohy nehtů kouskem alkoholového tamponu, který je k dostání v lékárnách.
  • 5. Dopřejte nohám volnost, kdykoli to jen půjde – doma se vyzujte z bot i ponožek, aby se k nehtům dostal čerstvý vzduch. Nohy udržujte suché a kontrolujte, zda nedochází k rozvoji infekce.

3 TIPY pro domácí péči

  • Změkčení chodidel i nehtů - před domácí pedikúrou je dobré chodidla ponořit do pětiminutové lázně a změkčit jak hrubou pokožku chodidel, tak tvrdé nehty. K tomuto účelu se skvěle hodí sůl do koupele určená pro chodidla. 
  • Na bolestivé otlaky je vhodné použít speciální balzám na ztvrdlou pokožku. Zbaví nohy nepříjemných otlaků vznikajících z nevhodné obuvi nebo nesprávného držení těla.
  • Vyberte si kvalitu - stříhání nehtů na nohou vyžaduje kvalitní nástroj. Sortiment nůžek a kleštiček na nehty i nehtovou kůžičku je široký, bohatý je i výběr pinzet, pilníků a dalších kosmetických doplňků.

Zdroj: Překvapení, www.madambusiness.cz

Akční letáky