Chutná a kvalitní káva je prostě požitek. Ovšem nic se nemá přehánět a je dobré si ho dopřávat jen v dávkách, které odpovídají vašemu celkovému zdraví. Závislost na kávě totiž vzniká poměrně rychle. Jak zjistit, zda jí trpíte?

Chcete vědět, jak kofein ovlivňuje mozek? Podívejte se na následující video:

Zdroj: Youtube

Kofein jen ve správných dávkách

Káva není jen chutný a lahodný nápoj. Díky obsahu kofeinu se jedná o jistý druh „nakopáváku“, protože má pro náš organismus poměrně silné stimulační účinky. Pokud si ji dopřáváte častěji, než byste měli, můžete si na ni vyvolat závislost. Pokud si k tomu navíc dopřáváte energetické nápoje, colu, silné čaje nebo kakao, vaše tělo bude po vás tuto látku pravidelně vyžadovat.

Zdravá dávka, kterou byste měli denně zkonzumovat by neměla být vyšší než 5 mg kofeinu na kilogram hmotnosti. Pokud tedy máte něco okolo 70 kg, můžete si dopřát během dne i 5 šálků kávy denně, tedy v případě, že jste naprosto zdraví.

Jste závislí?

Velice snadno to poznáte podle toho, že si spočtete, kolik kávy denně opravdu zkonzumujete a snadno to odhadnete i podle toho, jaké se objeví abstinenční příznaky, když si kávu po dobu 24 hodin nedáte. Nejhorší bývají po 20 až 51 hodinách a mohou trvat dva až devět dní. A jaké jsou nejčastější signály možné závislosti?

Kofeinová bolest hlavy

Jedním z častých abstinenčních příznaků bývá tzv. kofeinová bolest hlavy. Pokud jste nedali tělu obvyklou denní dávku, objevuje se tento nepříjemný průvodní jev zpravidla jako první. Pokud pijete kávu opravdu ve velkém, může se rozjet i migréna. Neočekávaný přísun kofeinu totiž způsobí zúžení krevních cév v mozku, což způsobuje opravdu nepříjemné a často vysilující bolesti.

Stejná situace však může nastat i v době, kdy to s dávkou kofeinu přeháníte. Pokud však patříte mezi běžné konzumenty, může vám naopak šálek dobré kávy bolest zastavit. Zúžením cév totiž kofein sníží případný obtížný otok a uvolní napjaté svaly na temeni hlavy. V každém případě se držte doporučených dávek kávy.

Silný a nezvladatelný útlum

Protože má kofein schopnost blokovat adenosinové receptory, zabraňuje únavě, ke které dochází přirozeným zachytáváním adenosinu a náš organismus značně zvýší počet receptorů. Jakmile kofein tělo nedostává, adenosin má více míst k zachycení, čímž se zvýší pocit ospalosti a potřeba spánku.

Potíže se soustředěním a podrážděnost

Obvyklými abstinenčními příznaky po vysazení kofeinu je nervozita. Často je doprovázena sníženou pozorností, zpomalenými reakcemi, nechutí a apatií k jakékoliv činnosti, špatnou náladou a nespokojeností, neschopností koncentrace a někdy až nepříjemnými depresemi.

Fyzické projevy

Bez své obvyklé dávky kofeinu můžete pociťovat i fyzickou nevolnost, která se může nejprve projevovat jako chřipkové příznaky. Jedná se o svalovou slabost, nevolnost, zvracení a někdy i zvýšenou teplotu spojenou s krátkými zimnicemi. Abstinenční reakcí může být i zčervenání pokožky, ztuhlost kloubů, bolesti žaludku či zácpa.

Související články

Zdroje: www.spektrumzdravi.cz, www.kupi.cz, www.mojezdravi.cz