Není se čemu divit. Zatímco po zbytek roku jsou naše těla zvyklá na zaběhnutý a poměrně monotónní režim, v létě se vydáváme na dovolenou (často do zahraničí), podnikáme delší túry, experimentujeme při grilování a podobně.

To všechno se odráží nejen na naší fyzické kondici, která se většinou alespoň na čas přece jen trochu zlepší, ale také na zažívání. S tím bývají naopak problémy. Proč vznikají a jak se jim vyhnout? 

Zkuste napravit svoje zažívání podle návodu na youtubovém videu v kanálu Václav Vocásek - čínské cvičení čchi kung:

Zdroj: Youtube

Pozor na kvalitu potravin

Jedním z problémů, který jen těžko ovlivníme, jsou vysoké letní teploty, které mohou velmi snadno a hlavně rychle ovlivnit kvalitu potravin. V nich se pak rychlostí blesku množí bakterie, z nichž je pro zažívání nebezpečná například Escherichia coli.

Právě ta stojí za mnoha letními bolestmi břicha, a dokonce i otravami z jídla. Najdeme ji nejen v mase, ale také v mléčných výrobcích nebo v majonézových salátech. Jejím zdrojem mohou být také další potraviny, zvláště v případě, kdy je necháme delší dobu mimo chladničku. 

Chlad je důležitý

Prevence proti zažívacímu trápení, způsobenému E. Coli je tedy poměrně jednoduchá a vychází z popsaných možností jejího množení. Budeme-li tedy potraviny důsledně uchovávat v chladu, spotřebovávat je co nejrychleji a při tepelné úpravě dbát na dostatečnou dobu jejich pobytu na sporáku nebo na ohni, mělo by být všechno v pořádku. 

Vyvarujte se stresu

Dalším důvodem pro bolest břicha a změny v zažívacím rytmu může být opravdu dovolená. Už jen příprava na odjezd se mnohdy spíš než chvílí těšení stává stresovými dny, kdy nevíme, kde nám hlava stojí. A to klidnému trávení určitě nepřidá.

Proto se snažte vše zvládnout v klidu (ačkoliv asi nikdo, kdo někdy balil na dovolenou s dětmi nemůže čekat, že se to obejde bez zmatků). I snahu o zachování chladné hlavy ale žaludek a střeva ocení. 

Odolejte pokušení

Doletěli jste do cíle, kufry jsou vybaleny a jdete se podívat do jídelny. Vybavujete si ty okamžiky, kdy dostanete chuť téměř na každou z nabízených a mnohdy cizokrajných pochoutek? Pro zachování zdravého trávení a klidné prožití dovolené na pláži, a nikoliv v nejmenší místnosti hotelového apartmánu, vybírejte velmi dobře a střídmě.

Nepřijeli jste na jediný den, tak ať je co uzobávat po celou dobu. Pomůžete tím svému tělu vyrovnat se s tak velkou změnou a předejdete nechtěnému maléru. 

Pitný režim nikdy nepodceňujte

Pro hladké trávení tělo potřebuje také dostatek tekutin, které se v létě mnohem rychleji ztrácejí. Proto je třeba je doplňovat prakticky kdykoliv si na to vzpomenete. Opět si ale dejte pozor v zahraničí a raději se informujte na kvalitu místní vody.

V některých destinacích se rozhodně nedoporučuje pití kohoutkové vody, i když s tím místní nemají problémy. Pamatujte ale na to, že jejich střeva jsou na její složení zvyklá, zatímco vy byste se mohli dostat do potíží. 

I léto má svá pravidla

Jak je vidět, ani vytoužené léto a dovolená nejsou bez rizika. Proto, abychom si toto období mohli beze zbytku a hlavně bez bolesti vychutnat, musíme dodržovat přírodou stanovená pravidla. Není jich mnoho, ale porušení je trestáno celkem nemilosrdně. 

Související články

Zdroje: bgapc.com, www.everydayhealth.com, gialliance.com