K nejčastějším novoročním předsevzetím patří hubnutí.
Zdroj: ratmaner / Shutterstock.com

Jak efektivně, natrvalo a zdravě zhubnout do měsíce

S koncem roku přichází doba novoročních předsevzetí, mezi kterými se často kromě „přestanu kouřit“ a „omezím pití“ objevuje také „zhubnu“. A ačkoliv se názory na novoroční předsevzetí (a hlavně jejich dodržování) různí, zhubnout opravdu můžete. Zdravě a bez obávaného jojo efektu. Pusťte se do toho třeba hned nebo kdykoliv, tady máte osvědčené tipy, jak na to!

V prvé řadě je nutné stanovit si reálný cíl – zhubnout zdravě 20 kg za měsíc není možné, mnohem lepší je snažit se zhruba o jeden kilogram týdně, takže ve výsledku budete za měsíc o čtyři až pět kilogramů lehčí. Což není vůbec k zahození, poznáte to na zdraví i na vzhledu, a pokud budete tímto tempem a způsobem pokračovat, dostanete se na ideální váhu a také, což je možná ještě důležitější, si ji udržíte.

Na přeslazené zákusky raději zapomeňte. Na přeslazené zákusky raději zapomeňte. Zdroj: Subbotina Anna / Shutterstock.com

Základ je v pestré, nutričně vyvážené a pravidelné stravě. To pravidelné je velmi důležité, pokud se budete snažit hladovět, ale pak nezvládnete neodolatelnou chuť a nacpete se k prasknutí, pak zase budete hladovět a tak pořád dokola, váha se nikdy žádoucím směrem nepohne, jenom si zničíte metabolismus. Místo toho dodržujte osvědčený princip – snídaně, svačina, oběd, svačina a večeře. A co by tyto chody měly především obsahovat?

Vyvážená strava z kvalitních surovin je základem úspěchu Vyvážená strava z kvalitních surovin je základem úspěchu Zdroj: Shutterstock.com / margouillat photo

Vašemu tělu bude svědčit přísun kvalitních bílkovin, můžete si tedy bez obav dát vejce, mléčné výrobky (bílé jogurty, ovčí nebo kozí sýr), drůbeží maso (kuřecí nebo krůtí) či rybu. Omezte pečivo, místo rýže a těstovin můžete zvolit jejich celozrnnou variantu, prospěje vám i přísun zeleniny, se sladkým ovocem to nepřehánějte a dopřejte si ho spíš dopoledne než na konci dne. Pijte dostatek čisté neperlivé vody, můžete ji proložit zeleným či bylinkovým čajem.

A čeho byste se měli vyvarovat? Sladkostí všeho druhu, hlavně průmyslově zpracovaných, alkoholu, slazených nápojů a tučných jídel, jako jsou například uzeniny. Také byste žádné jídlo neměli konzumovat bezmyšlenkovitě, ve spěchu, ale skutečně se vyplatí udělat si v jídle pravidelný režim. Kromě zmíněných pěti jídel denně nic „nezobejte“, protože neustálý, byť malý přísun potravy zatěžuje trávicí systém.

Za chůzi s hůlkami, tzv. nordic walking, budou vaše klouby vděčné Za chůzi s hůlkami, tzv. nordic walking, budou vaše klouby vděčné Zdroj: Slawomir Kruz / Shutterstock.com

Zdravou a pravidelnou stravu je nutné doplnit pohybem. Není potřeba začít cvičit závodním tempem, ale alespoň půl hodiny denně byste pohybu věnovat měli. Ideální je jízda na kole nebo bruslích, běh, ale i svižná procházka. Kdo má možnost, může si jít zaplavat.

Takovýto nový režim byste si měli osvojit trvale, pak je reálná šance, že se své vysněné hmotnosti nejen dočkáte, ale také si ji zdravým způsobem udržíte. Je dobré seznámit s novým režimem i své blízké, aby (třeba nevědomky) nehatili vaše předsevzetí lákavými, ale pro vás nevhodnými lahůdkami. Okolí by naopak mělo vaše rozhodnutí změnit životní styl respektovat a podporovat.

Nejíst od pěti hodin? Mnohé pak dožene hlad těsně před spaním - a to není dobře. Nejíst od pěti hodin? Mnohé pak dožene hlad těsně před spaním - a to není dobře. Zdroj: Shutterstock.com / Subbotina Anna

Protože jsme lidé, a ne roboti, může se stát, že jednou za čas prostě neodoláte a dopřejete si zákusek nebo kousek (kvalitní) čokolády. To není žádné neštěstí a není potřeba se z toho hroutit nebo se týrat výčitkami svědomí. Ale pokud ve vás zvítězí silná vůle a svoje pravidla dodržíte, klidně se odměňte nějakým dárkem, který nebude k snědku, ale třeba o to lépe vynikne na vaší nové postavě.

Zdroj: napovime.cz, superzdrave.cz

Akční letáky