Také si chcete co nejdéle uchovat zářivý úsměv s kvalitním chrupem? Věnujte mu nejen důkladnou hygienu, ale i celkovou péči. Zuby si nestačí jen dvakrát denně vyčistit. Máme pro vás pár osvědčených tipů, na co vše byste se měli zaměřit.

Chcete se o zubní péči seniorů dozvědět více? Podívejte se na zajímavé video na kanálu HKPRDHU:

Zdroj: Youtube

Zuby a stárnutí

Faktem je, že i zuby svým způsobem podléhají procesu stárnutí. Nejenže se postupem času mechanicky opotřebovávají kousáním a žvýkáním, ale mnohdy jsou narušené i působením kyselých potravin a nápojů. Stav se odborně nazývá zubní eroze nebo eroze skloviny. Zpočátku narušení skloviny ani nepoznáte, viditelně se objeví až časem. Zub je však mnohem náchylnější k nástrahám zvenčí.

Hrozí zvýšené riziko paradontózy

Ve vyšším věku se vyskytuje i vyšší riziko vzniku dásní, proto je nutné na něj myslet již od mladého věku. Ke vzniku parodontózy přispívají i enzymy a toxiny bakterií v zubním plaku, které postupně rozkládají parodontální tkáň. Velice náchylné jsou k tomuto onemocnění dásně ženy v období menopauzy, kdy je příčinou pokles hladiny ženského hormonu estrogenu.

Během čištění zubů dásně pravidelně masírujte kartáčkem a také pravidelně navštěvujte zubní hygienu. Veškeré nepříznivé stavy řešte okamžitě se zubařem. Záněty dásní totiž mohou dospět až k nepříjemné paradontóze. Pokud se tato nemoc včas neřeší, může velice snadno vést až ke ztrátě zubů.

Snížená tvorba slin

Rizikem pro zdraví zubů ve stáří je i nedostatek průtoku slin, který se s věkem snižuje. Navíc se vzrůstajícím věkem klesá pocit žízně, takže starší lidé často pociťují i sucho v ústech. Sliny mají pro zdraví zubů poměrně klíčovou roli, jsou prevencí zubních kazů a stejně tak problémů s dásněmi.

Sliny zajišťují antibakteriální prostředí, které nežádoucí bakterie a jejich množení značně omezuje. Stejně tak sliny napomáhají hladině pH v ústech, díky čemuž podstatně snižují následky kyselin, které způsobují demineralizaci zubní skloviny.

Jaká je prevence

Jakékoliv poškození zubů vám pomůže snížit pečlivá hygiena, kterou budete provádět ráno i večer před spaním. Kromě odpovídajícího běžného kartáčku používejte i ty mezizubní a určitě i zubní nit. Ústní dutinu si také pravidelně vyplachujte ústní vodou, snížíte tak množství bakterií, které by mohly zuby ničit. Pokud máte v ústech pocit dlouhodobého sucha, poraďte se se svým praktickým nebo zubním lékařem.

Související články

Zdroje: www.listerone.cz, www.ceske-noviny.cz, www.pardubice.rozhlas.cz