Zdroje: ncbi.nlm.nih.gov, www.tvojechvilka.cz, www.healthline.com

Cukr je civilizační novinkou

Cukr se stal nedílnou součástí našeho jídelníčku. Málokdo si však uvědomujeme, že čistý cukr je pro nás vlastně novinkou. Lidé samozřejmě znali řadu velmi sladkých potravin - med je jedním z nejlepších příkladů, nicméně cukr jako sladidlo se u nás ve velkém rozšířil až v 19. století. Počátky produkce cukru jsou spojeny se jménem Belgičana Sauvagnema ze Zbraslavi a datují se do roku 1787. Přestože se v Čechách cukrovarnictví stalo významnou hospodářskou činností, sám cukr byl zpočátku vzácnou potravinou. To však už dnes neplatí.

Vzhledem k tomu, že konzumujeme skutečně velké množství cukru, čím dál častěji jej proto zkoušíme buďto v našem jídelníčku omezit, anebo jej z jídelníčku zcela vyloučit. Jde to?

Podívejte se, co všechno se stane, když přidaný cukr zredukujete na minimum:

Zdroj: Youtube

Cukru máme víc, než je zdrávo

Někteří nazývají cukr dokonce bílým jedem, přestože je jasné, že nějaký cukr tělo potřebuje. Odhaduje se, že za rok každý Čech spotřebuje okolo 40 kg přidaného cukru. Ideální příjem cukru není jednoduché specifikovat. Svoji roli hrají faktory jako věk, fyzická zátěž, zdraví i pohlaví, ale obecně se uvádí, že spotřeba asi 27 kg cukru na osobu za rok by měla být ideální.

Omezit spotřebu cukru se tedy zdá být racionálním rozhodnutím. Pomoci takovému rozhodnutí může i měsíční "cukerná" abstinence. Tělu rozhodně prospěje, má to ale jeden háček.

Měsíc bez curku

Co se stane s tělem, když na měsíc zásadně omezíte konzumaci přidaného cukru? A připomeňme, že máme na mysli stále jen cukr jako pochutinu, ne cukr, který se přirozeně nachází v ovoci, zelenině nebo mléčných výrobcích.

Omezení cukrů na jeden měsíc bude podle vědeckých studií mít vliv na celé vaše tělo. Zredukují se krevní cukry i hladina insulinu, což je důležité především při cukrovce. Eliminace přidaného cukru také napomůže redukci váhy, ozdraví dutinu ústní, játra i srdce. Během měsíce bez cukru se budete cítit lépe a budete i fyzicky aktivnější. Redukce cukru přispěje ke zlepšení kvality spánku i vašeho vzhledu.

Cenných a významných přínosů z třicetidenní "cukerné abstinence" je pro vaše zdraví celá řada. Ale jeden měsíc nic neřeší. Bohužel, v případě různých 30 denních výzev a krátkodobých změn jídelníčku můžeme jenom konstatovat, že během tohoto konkrétního měsíce mělo tělo z takového omezení užitek, ale ten záhy ztrácí jakýkoli význam v okamžiku, kdy od tohoto omezení upustíme. A co víc. Často si dáme ještě pořádný kopec sladkostí na oslavu takového výkonu.

Z jednorázového měsíčního vynechání cukru nemá tělo dlouhodobý prospěch. Proto je mnohem vhodnější dlouhodobá mírná redukce cukrů či vyřazení některých konkrétních sladkých potravin z jídelníčku. Takové mírné změny budou znamenat velký přínos pro zdraví.

Související články