Zdravotní signály těla
Zdroj: Profimedia.cz

Nenápadné signály těla varující před závažnou nemocí. Většina lidí je ignoruje

Bolí vás oči, záda, anebo máte vyrážku? Možná byste to neměla podceňovat a rychle vyrazit k lékaři. Tělo totiž samo vysílá varovné signály.

Nechceme vám stanovit diagnózu, to může jen lékař, ale poradíme vám, která znamení byste rozhodně neměla podcenit!

Bolest očí 

 • Pokud je provázena svědivými a pálivými pocity, může jít o příliš suchou oční sliznici (za tu může třeba klimatizace, nebo dlouhá práce u monitoru). Bolest také často značí zánět spojivek. Na jaře tyto symptomy často ukazují na začátek senné rýmy.
 • V případě, že bolíi obě oči, tak by to mohlo být jen nějaké podráždění nebo známka přetěžování očí. 
 • Pokud bolí jen jedno oko, jedná se velmi často o zranění nějakým cizím tělesem. V každém případě je ale bolest očí závažná věc. V závažných případech hrozí i ztráta zraku!

Svědící a zčervenalá kůže

 • Silně svědící, zčervenalá, suchá a zanícená kůže, především kolem loketního kloubu, podkolení jamky, na šíji, na hřbetě ruky a v obličeji, je znakem atopického ekzému. Typická je vysušená, popraskaná kůže. Ne vždy to potká ty samé části těla, i projevy ekzému se mění. Příčiny nejsou známy, roli ale hrají genetické faktory, alergie, stres, suchý vzduch a vlněné oblečení.

Zanícená kůže mezi prsty u nohou

 • Červená, pálící, zanícená kůže mezi prsty u nohou, bělavá mokvající kůže a trhlinky vyskytující se často i na spodní straně prstů u nohou značí, že na vás zaútočila plíseň nohou. Je-li infikována kůže na chodidlech, tvoří se často i puchýře, kůže je zarudlá a šupinkovatí.

Vyrážky na kůži

 • Vyrážky popř. výrazné změny kůže. Pokud trvají déle než jeden týden, bylo by dobré poradit se s lékařem. Za zdánlivě nevinnými kožními projevy se může skrývat těžké a závažné onemocnění.

Zvýšený růst chloupků na obličeji

 • Zvýšený růst chloupků nad horním rtem a bradou u žen zpravidla souvisí se začátkem menopauzy. Důvodem jsou hormonální změny, které nastanou asi po 45. roku života. Ale za vším mohou být i vedlejší účinky léků, např. prostředků proti poruchám cyklu a preparátů, které obsahují mužský sexuální hormon (testosteron).

Zubař Zubař Zdroj: Profimedia.cz

Rýhované nehty

 • Podélné tvoření rýh na ploše nehtů může být zaviněno špatnou péčí o nehty (např. násilným odstřihováním kůžičky) – vypuklé, paralelní ztracené rýhy.
 • Příčné rýhování ale znamená nějaké infekční onemocnění.

Fleky na nehtech

 • Bílé fleky nebo puntíky na nehtech jsou často následkem malých zranění nehtového lůžka při intenzivní manikúře. Při růstu nehtů se fleky posouvají směrem k hraně nehtů a časem mizí.

Záškuby v obličeji 

 • Kmitají-li samy od sebe oční víčka nebo tiká-li nějaký malý sval v obličeji mluvíme o fascikulárních záškubech. Nejčastěji vznikají tyto skrz kůži rozeznatelné pohyby z únavy, stresu nebo chladu. Tělesný i duševní klid a teplo je eliminují. Tyto potíže jsou zpravidla naprosto banální. Pokud však trvají déle, rychle k lékaři!

Pocit velké žízně

 • Pocit velké žízně, bez zvláštního důvodu jako je např. silné pocení, zvláště když se k tomu přidá i úbytek na váze, je velmi často důležitým příznakem onemocnění cukrovkou (diabetem). Další příznaky jsou tyto: modřiny, suchá ústa a často také bolest v krku. Pokud tyto příznaky zpozorujete, nechte si u svého lékaře změřit hladinu cukru.

Bolest při styku

 • Silná pálivá bolest při pohlavním styku, pocit tlaku v podbřišku, stejně jako silný výtok by mohly znamenat zánět vaječníků nebo vejcovodů. Jedná se o závažné onemocnění, v jeho průběhu se může objevit i horečka. Musíme ihned navštívit lékaře!

Pocit tlaku na močový měchýř

 • Častý pocit tlaku na močový měchýř značí dvě věci: zvětšení prostaty u mužů a zánět močového měchýře u žen. Obě onemocnění jsou velmi častá. Pokud se přidá ještě častější močení, mohlo by se jednat o onemocnění cukrovkou nebo o srdeční slabost.

Zrychlený tep

 • Zrychlený tep po hojném jídle uklidňuje tělesné mechanismy jako reakce na stres. Dochází k masivnímu pocení a často i výraznému poklesu tlaku.
 • Zrychlený tep může způsobit i káva, čaj, nikotin nebo alkohol – podle zvyklosti buď více nebo méně.

Tlak Tlak Zdroj: Profimedia.cz

Třes rukou

 • Třes rukou může nastat, pokud člověk málo jedl (nízká hladina cukru v krvi), důvodem může být i psychické napětí nebo strach, ale klidně také alkohol, káva nebo nikotin. Pokud dochází k pocení, tlukotu srdce a k úbytku na váze, může jít i o nadměrnou funkci štítné žlázy.
 • Třes jedné ruky nebo nohy, obzvláště v klidovém stavu, může být i příznakem onemocnění Parkinsonovou chorobou.

Rostoucí bolest zad

 • Rostoucí bolest zad, která vystřeluje do rukou spojená se ztuhnutím šíje a nepříjemnými pocity jako brnění rukou, ukazují na vyhřeznutí ploténky v oblasti krční páteře. Občas přitom dochází i k ochrnutí.

Náhlá bolest zad

 • Náhlá bolest zad, která vystřeluje do jedné nebo obou nohou a je spojená s nepříjemnými pocity nebo ochrnutím nohou, je často podmíněna právě vyhřeznutím plotének. Posunutá ploténka přitom tlačí na nervové svazky nebo na míchu. Okamžitě musíte k lékaři! Náhlé bolesti v krajině bederní, které vystřelují do jedné nohy, nejčastěji znamenají housera (ústřel bederní).

Akční letáky