Ne každá zelenina je při dietě vhodná.
Zdroj: picturepixx / Shutterstock.com

Které druhy zeleniny brání hubnutí a které můžete naopak jíst neomezeně?

Zelenina je zdravá a pro naše tělo prospěšná. Při dietě je potřeba i mezi zeleninou vybírat. Existují druhy zeleniny, které mohou vaši dietu významně přibrzdit.

„Mnoho lidí si myslí, že jíst zeleninu automaticky rovná se hubnout,“ upozorňuje dietoložka Alena Babčaníková. „Samozřejmě není sporu o tom, že je lepší jíst mrkev než rohlíky,“ usmívá se. „Přesto by pro všechny, kdo chtějí zredukovat svou váhu, bylo dobré, aby se seznámili s tím, že ne všechny druhy zeleniny je při dietě rozumné jíst v neomezeném množství.

Jinak řečeno: Pokud jste celkem štíhlá, potřebujete shodit poslední tři vysněná kila do plavek a ono to nejde a nejde, možná za to může… tak třeba… Červená řepa. Nebo vášeň pro mrkev, kterou chroupete každý večer u televize. Ale proč? Copak není mrkev přímo vzorně zdravá? Copak o to… Zdravá je. Jenže dietní bohužel bůhvíjak ne.

  • Některé druhy zeleniny obsahují více cukru nebo kalorií, než byste možná čekala,“ upozorňuje dietoložka, která mi radí, jak dostat dolů kila, které na sobě nechci.

Kvalitní zeleninu seženeme na farmářských trzích nebo přímo od pěstitelů. Kvalitní zeleninu seženeme na farmářských trzích nebo přímo od pěstitelů. Zdroj: wavebreakmedia / Shutterstock.com

Přiznám se, že i mě překvapila kolonka „Zelenina v omezeném množství“, na kterou jsem narazila v podrobném rozpisu Pestré diety. „Klienti se častokrát diví, kolik cukru je v ovoci, to jsou mnohdy opravdu požehnané hodnoty a ovoce je potřeba skutečně v jídelníčku rozumně hlídat. Naproti tomu zeleninu drtivá většina lidí považuje za naprosto neškodnou a velmi se diví, že to tak úplně není,“ tvrdí dietoložka.

Kterou zeleninu při dietě smíte v neomezeném množství a kterou ne?

Co hrdlo ráčí: čekankové puky, chřest, špenát, hlávkový salát, vodnice, okurka, paprika, bílá ředkev, houby, rajčata, sojové klíčky

Naopak hodně cukru je například v bramborách, o jejich sladkých "příbuzných" batátech ani nemluvě.

Zelenina v omezeném množství (200 g dvakrát týdně nebo k oživení barvy salátu): artyčok, růžičková kapusta, zelené lusky s fazolkami, kukuřice, pórek, zelený hrášek, červená řepa a mrkev. Neznamená to ale, že tuto zeleninu musíte ve svém jídelníčku navždy vynechat. Její množství je však potřeba nastavit a hlídat, s čímž vám dietolog ochotně poradí. Určí, jaké množství je vhodné právě pro vás, aby hubnutí bylo co nejefektivnější.

Pozor na zeleninové saláty. Nejrůznější „vylepšení“ z nich dokáží udělat doslova kalorickou bombu.

Vyvarujte se:

  • zejména majonézových dresingů
  • nejrůznějších dresingů z nevhodných surovin, jako je například plnotučná hořčice apod.
  • kousků tučného sýra
  • kečupu
  • smažených krutonů
  • smažených kousků masa
  • přílišného solení 

Akční letáky