Máte dojem, že vás často trápí nafouklé břicho, plynatost, otoky končetin i obličeje a pár kilo váhy navíc? Jedná se o nejčastější projevy zavodněného organismu. Přestože nejde o nic zásadně vážného, je potřeba situaci řešit. A máme pro vás tip, jak se vyhnout lékům. S odvodněním totiž perfektně pomáhají i některé druhy zeleniny, které mají močopudný účinek.

Chcete se dozvědět něco víc o močopudných potravinách? Podívejte se na následující video:

Zdroj: Youtube

Pevné zdraví a bezva figura

Lidské tělo je tvořeno přibližně z 60 % vodou a její příjem a výdej by měl být rovnováze. Příčinou nadměrného zavodňování mohou být hormonální výkyvy, špatné stravovací návyky, dlouhé sezení a nedostatek pohybu.

Zavodněný organismus je nepřítelem všech, kteří chtějí zhubnout a dopracovat se k vysněné postavě. Nejenže ztratíte pár kil, ale zároveň se budete cítit lehčí a plní energie. Odvodnění prospěje celému organismu a uleví se i přetíženým ledvinám a střevům.

Jaké jsou projevy zavodnění

Jak poznáte, že vaše tělo zadržuje vodu? U každého jedince se může nadbytek vody v těle projevovat různým způsobem. Častěji jsou jím postiženy ženy než muži, a to i vzhledem k menstruačnímu cyklu a proměnné hladině hormonů.

Nejčastěji je nadměrné množství vody vidět na oteklých končetinách, především v oblasti chodidel, kotníků, lýtek a kolen. Dalšími častými projevy je těžký a nafouklý pocit břiše, nadměrné pocení, křeče ve svalech, závratě, vyrážky, nadměrné pocení a obtížné hubnutí.

Která zelenina odvodní

Pro tento případ je nejlepší konzumovat tzv. močopudnou neboli diuretickou zeleninu. Obsahuje nejen dostatek vody, ale také je plná nepostradatelných minerálů, které ovlivňují rychlejší odvod přebytečné vody spolu s toxiny. O které druhy se jedná?

Salátové okurky a cukety

Jak okurky, tak i cukety mají dvě výhody a jsou pro odvodnění naprosto ideální. Jednou je vysoký podíl vody a tou druhou nízký počet kalorií. Bonusem je pak vysoký obsah cenného draslíku a vápníku, jež detox značně urychlují a zároveň působí velice příznivě na činnost jater a žlučníku. Okurky i cukety jsou plné vlákniny, a tak jsou optimální nejen pro naše střeva, ale i pro celé trávení.

Petržel

Kořenová zelenina se obecně řadí mezi účinná diuretika a nejsilnější z nich je petržel. Zároveň je bohatá na vitamín C, mangan, draslík, železo, hořčík nebo betakarotén. Díky kombinaci přítomných látek působí velmi pozitivně na zdraví močových cest, jater a celého imunitního systému. Funguje nejen zelená nať, ale i kořen. Dokonale vytěsňuje kyselinu močovou, která vzniká během trávení masa.

Chřest

Chřest je skvělý nejen na odvodnění, ale také umí náš organismus důkladně detoxikovat. Pro svůj poměrně vysoký obsah asparaginu výborně čistí ledviny od škodlivých látek. Zároveň je tento druh zeleniny bohatým zdrojem minerálů, vitamínů skupiny B.

Česnek a cibule

Mezi silná a účinná diuretika se řadí také česnek s cibulí. Ze všeho nejvíce působí v čerstvém stavu. Navíc česnek vám pomůže odbourávat uložený tuk a dohromady s cibulí perfektně zrychluje metabolismus a čistí střeva.

Listová zelenina

Veškeré zelené saláty jsou úžasným zdrojem draslíku a manganu. Jejich výhodou je, že podporují odvod přebytečné vody z těla tak, že ho nenechají ztratit důležité minerály. Takže si dopřávejte nejen veškeré druhy zelených salátů, ale i rukolu, špenát či listovou kapustu.

Související články

Zdroje: www.kupi.cz, www.prozeny.blesk.cz, www.vitalia.cz