obrázek z archivu ireceptar.cz
Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Zelený čaj v květináči: originální, půvabná i užitečná pokojovka

Čajovníku se daří v teplých krajích. Doma si můžete půvabný, stálezelený keřík hýčkat jako pokojovou rostlinu, která poskytne i pár lístků na přípravu osvěžujícího čaje.

Chuť doma sklizených lístků bude patrně slabší, nežli je tomu u lístků rostoucích v tropickém či horském klimatu, ale přesto bude jeho příprava a popíjení jedinečným zážitkem… Domácí čaj je nejlepší připravovat z čerstvých lístků. Lístky sklizené na čajových plantážích se ošetřují například horkou párou, která inaktivuje enzymy, jež by při sušení podnítily fermentaci.

Čajovník je stálezelená teplomilná rostlina. Čajovník je stálezelená teplomilná rostlina. Zdroj: Shutterstock.com / nikashmeleva

Pěstování

  • Semena čajovníku klíčí nejlépe při teplotě nad 20 °C, ve vzdušném, mírně vlhkém substrátu. Před výsevem je vhodné je jeden až dva dny máčet ve vlažné vodě. Ve specializovaných zahradnictvích lze zakoupit i sazeničky.
  • Čajovník potřebuje světlé stanoviště, ale zvláště na mladé rostliny by neměly dopadat přímé sluneční paprsky.
  • Rostlině velmi svědčí vysoká vzdušná vlhkost – prospějí jí tedy odpařovače, misky s vodou, pokojové fontánky v bezprostřední blízkosti apod.
  • Již mladé rostlinky je vhodné zaštipovat, aby se větvily a vytvořily půvabné, košaté keříky. Zaštípnuté konečky můžete použít na přípravu vlastního čaje.
  • Čajovníku prospívá letnění.
  • Ani v zimě neopadává, proto je potřeba mu dopřát co nejvíce světla. Může stát v teplém pokoji (kde jsou nároky na světlo a zálivku o to větší), nebo i na chladnějším místě, kde však teplota neklesá pod 10 °C.
  • Substrát by měl být lehký, mírně kyselý. Zalévat je třeba pravidelně tak, aby byl mírně vlhký, nikoli mokrý. Tvrdá voda s obsahem vápníků je nevhodná.

Po dvou až třech letech růstu je možné sklízet lístky pravidelně, na začátku a na sklonku léta, obvykle vždy 2-3 koncové na každé větvičce.

Čaj z čerstvých lístků pravého čajovníku Čaj z čerstvých lístků pravého čajovníku Zdroj: Shutterstock.com / Liv friis-larsen

Zelený čaj pro zdraví a dlouhověkost

Díky polyfenolům, látkám se silnými antioxidačmími vlastnostmi, může zelený čaj působit jako určitá prevence proti různým druhům rakoviny i srdečních onemocnění, prospěšný je i při nachlazení, může ulevit při astmatu. Pomáhá snižovat krevní tlak a podporuje pružnost cév a kapilár, prospívá i trávení. Díky obsahu fluoridu působí proti tvorbě zubního kazu.

Staré čajovníky na plantáži Staré čajovníky na plantáži Zdroj: Shutterstock.com / matias planas

Čajovník čínský (Camellia chinensis) je jednou z nejstarších kulturních rostlin. Má podobu pohledného keře s lesklými, tmavozelenými lístky. Na jaře a často znovu na sklonků léta rozkvétá půvabnými, bílými květy.

Akční letáky