Chcete znát tuzemskou superpotravinu, která je dokonalým životabudičem? Jezte zelí! Tato dokonalá zelenina ochrání srdce, povzbudí imunitu, pomáhá hubnout, a navíc i skvěle chutná. A pokud nemáte své vlastní domácí zásoby ze sklizně, pořídíte je za pouhých pár korun a s vaším zdravím dokáže udělat naprosté zázraky.

Jak připravit domácí kysané zelí se podívejte v YouTube videu na kanále Beliani: 

Zdroj: Youtube

Zelí bylo opěvované již ve starém Egyptě

Zelí se s oblibou pěstuje již více než 4000 let a staří Egypťané mu dokonce přikládali božskou moc a zeleninu často obětovali bohům. V jeho mocné účinky a sílu věřili i ve starověkém Řecku a ceníme si jich dodnes. Jedná se totiž nejen o chutnou potravinu, ale i o zeleninu s mnoha významnými látkami, které skvěle podporují naše celkové zdraví.

Proč zelí léčí

Zelí je známé svým vysokým obsahem vitaminu C a síry.  Je bohaté také na antioxidanty a další vitamíny a sloučeniny, které inhibují a čistí naše tělo od karcinogenů. Zelí je také významnou potravinou pro mozek a výborně pomáhá udržovat paměť a koncentraci. Obsažené látky zabraňují poškození nervů a zlepšují obranu proti Alzheimerově chorobě a demenci. Jediné, co byste měli dodržet, je konzumace v čerstvém nebo kysaném stavu. Nadbytek vařeného zelí by vám mohl naopak poškozovat játra. Jaké jsou tedy pozitivní účinky zelí?

Dokonalá podpora imunity

Vzhledem k faktu, že je zelí plné probiotik, má výborné účinky na celý trávicí systém a imunitu. Ze všeho nejvíc právě to kysané. Vysoký obsah vlákniny a vody pomáhá předcházet zácpě a udržovat v trávicím traktu zdravé prostředí. Váže na sebe totiž ve střevech nebezpečné karcinogeny, cholesterol a žlučové kyseliny. Podporuje správnou peristaltiku střev a výborně tak přispívá k pravidelnému vyprazdňování.

Díky tomu je zelí skvělou prevencí před nemocemi jako je obezita, srdeční nemoci, hemeroidy, cukrovka, ale i rakovina. Pravidelně si dopřávejte i šálek šťávy z kysaného zelí, jde nejen o skvělý nakopávák, a to i po probdělé noci, ale také o superdávku užitečných látek pro celý organismus a tolik potřebnou silnou imunitu. Pokud si do šťávy přidáte med, máte perfektní medicínu na bolest v krku, bolavé průdušky, ale i skvělé kloktadlo.

Ideální zelenina pro hubnutí

Zelí je dokonalou potravinou i v případě, že jste se rozhodli zhubnout. Ve 100 g zelí je pouhých 17 kalorií, takže po něm zcela jistě nepřiberete. Navíc vás poměrně na dlouho zasytí. Napomáhá správnému fungování metabolismu a rychlejší detoxikaci těla, čímž pohyb kil směrem dolů značně urychluje. Pokud patříte k těm, koho trápí celulitida, mnohem rychleji se jí zbavíte.

Související články

Zdroje: www.indianexpress.com, www.idnes.cz, www.jakzdrave.cz