Zelné listy nejsou jen oblíbenou kulinářskou surovinou, ale jedná se zároveň o zeleninu s velkým léčivým potencionálem, kterou s oblibou využívaly už naše babičky. Výhodou zelí jsou nejen jeho obsažené látky, ale i nízká cena a snadná dostupnost po celý rok.

Jak využít zelné listy pro zdraví se podívejte v tomto YouTube videu kanálu Candy Dawn Amber:

Zdroj: Youtube

Proč zelné listy léčí

Zelné listy jsou bohaté nejen na vitamíny a minerály, ale mají také poměrně silné protizánětlivé a antibakteriální účinky. Obsažené látky dokáží značně snížit pocity bolesti a stejně tak zmírňují otoky.

Zelným obkladem proti kašli

Listy ze zelí jsou kromě jiného skvělým lékem i na kašel. Pomáhají zmírnit podráždění dýchacích cest a uvolnit hlen. Pokud léčbu kašle doplníte vychytávkou našich babiček, dočkáte se zcela jistě dřívější úlevy a brzkého zotavení. Jak tedy rychle a snadno vyléčit kašel?

Ohřejte nejen zelný list…

Nejprve opatrně odloupněte z hlávky zelí list, aby se vám zbytečně nepotrhal a zůstal celý. Pak jej náležitě omyjte pod tekoucí vodou a zbylou vlhkost vysajte papírovou utěrkou. Pak po zelném listu několikrát přejeďte válečkem na těsto a následně jej spařte převařenou vodou po dobu 3 až 5 minut. Pak list z vody vyjměte a nechte chvíli oschnout.

… ale i med

Mezitím si ve vodní lázni ohřejte med na teplotu 50 až 60 °C. Pokud byste ho zahřívali na vyšší teplotu, přišel by o své prospěšné vlastnosti. Zahřátý med naneste na ještě teplý zelný list a aplikujte jako obklad na hrudník. Zakryjte vrstvou potravinové fólie a můžete dodat i nahřátý ručník.

Tip na účinnější použití

Pokud chcete dosáhnout co nejefektivnějšího výsledku, je nejlepší používat obklad, když je tělo v klidu a pod peřinou. Využijte tedy nočního odpočinku a nechte zelný list působit celou noc. Za těchto podmínek totiž pronikají aktivní složky z obkladu do těla rychleji. Dokonce si můžete stejný obklad, který máte na hrudníku, udělat i na záda a nechat je působit současně. Ráno zelné listy odeberte a pokožku omyjte.

Dokonalá kombinace

Nejen zelné listy, ale i med, jsou značně využívané v tradiční medicíně k léčbě mnoha zdravotních nedorazů a chorob. Ovlivňují pozitivním způsobem imunitu a jsou skvělými bojovníky proti nebezpečným virům a bakteriím. Stejně tak si poradí také s nepříjemnými záněty. Když zelí a med použijete společně, jejich léčivé účinky se vzájemně doplňují a posilují.

Související články

Zdroje: www.yindex.ru, www.farm-cs.desigusxpro.com, www.viman.ru