Léta přibývají a tělo začíná haprovat. Kromě kil navíc, výpadku vlasů a dalších neduhů se čím dál ozývají klouby , které po rocích zátěže jsou slabé, opotřebované a nezřídka náchylné k zánětlivému onemocnění, kterému se říká artróza. Toto chronické onemocnění podle statistik postihuje už mladé lidi kolem třicítky. Mezi čtyřicátníky se objevuje už ve 40 % a u osob nad 65 let dokonce v 70 %. Nejvíce ohrožené jsou klouby, které požíváte denně – ať už jde o kolena, kyčle, páteř, ramena, loket, kotník či malé klouby na prstech rukou… Co s tím?

Ve videu autora Our Gabled Home uvidíte, jak využít zelné listy ve formě obkladu. Více na platformě YouTube.

Zdroj: Youtube

Léky coby tlumiče bolesti

Artróza (tedy chronický zánět kloubů) se nedá vyléčit. Nicméně existují léky, které ji dokážou alespoň trochu utlumit. Jde o aplikaci kortikoidů, které sice zmírní bolest, ale mají docela masivní vedlejší účinky, od žaludečních vředů, postižení jater, ledvin nebo kostí. Proto se jejich dlouhodobé užívání moc nedoporučuje a stále více lidí sahá po přírodních lécích proti artróze.

Zelné zábaly

Jeden z nich – generacemi prověřený – jsou zelné zábaly. Už naše babičky věděly, že zelí obsahuje hořčičné oleje a další rostlinné látky, které zabraňují šíření zánětů, prokrvují klouby a tlumí bolest. Vyzkoušejte tento starý trik i vy.

Kupte si v obchodě jakoukoliv hlávku bílého zelí. Rozeberte ji na jednotlivé lístky a protože jsou tuhé, vyjměte z nich tvrdý košťál. Zelné lupeny položte na potravinovou folii a rozválejte je válečkem na těsto nebo zavařovací sklenicí. Jakmile se ze zelí uvolní šťáva, okamžitě je přitiskněte na bolavá kolena (nebo jiné místo, které vás trápí), zaizolujte potravinovou folií a převažte obvazem.

Nejlépe přes noc

Zelné obklady si můžete dát přes den, ale vyžaduje to alespoň hodinový klid, aby se klouby zregenerovaly. Nejúčinnější ale je aplikovat zelný obklad večer a nechat ho působit přes noc.

Díky spánku ho tělo lépe přijme a kůže bez problémů vstřebá. Ráno pak zelný nános odstraňte, místo omyjte vlažnou vodou, osušte a ošetřete měsíčkovou mastí. Proceduru opakujte několik dní. Budete jako znovuzrození.

Trik se žehličkou

Pokud se chcete dočkat šťávy ze zelných listů okamžitě, využijte žehličku. Vložte zelné listy s vykrojenými košťály mezi dva kusy pečicího papíru a vyžehlete. Zelenina okamžitě pustí šťávu a navíc se i ohřeje, takže bude příjemná na dotek.

Související články

Zdroje: www.babskarada.cz, www.idnes.cz