Zdroje: www.rehabilitace.info, www.healthline.com

Cviky pro vaše ruce a prsty

Proč zrovna jóga nebo prstová gymnastika? Jóga má mnoho podob, ale obecně jde o cvičení, které protahuje, posiluje a současně nenamáhá klouby. Právě z tohoto důvodu může být jóga, ale i také jiná cvičení tohoto rázu vhodná pro vaše prsty, kolena či pánev. Vyzkoušejte cvičení podle těchto videí. Nabízejí skvělý způsob, jak udržet ruce a prsty ve skvělé kondici, či dokonce stav mírně zlepšit.

Takto můžete procvičit prsty podle Ann Swanson.

Zdroj: Youtube

Prsty po padesátce

Ženské ruce se po padesátce mění. Mezi klasické průvodní jevy stárnutí, které mohou ženy pozorovat na rukou, patří ztráta elasticity kůže, podkožního tuku na rukou, díky čemuž jsou patrnější žíly a klouby. Nicméně i ty mohou působit mohutnějším vzhledem k postupné degradaci chrupavek a hustoty kostí. Další nepříjemné projevy, které se začnou pozvolna objevovat, mohou být změny pigmentace kůže i křehnutí nehtů.

Podle studie publikované v časopise Arthritis & Rheumatism ve věkové skupině 45-64 let bylo přibližně 23 % respondentů postiženo artrózou, zatímco u osob ve věku 65 let a více byl výskyt artrózy zjištěn u přibližně 50 % dotázaných. Proto je důležité volit taková cvičení a pohyb obecně, které nebudou zatěžovat zbytečně klouby, které jsou s přibývajícím věkem citlivější.

Také tento videopříspěvek v češtině od Terezy Viktorové nabízí jinou sadu cviků jógy pro vaše prsty.

Zdroj: Youtube

Problémy s prsty u žen

Zdá se, že artróza více postihuje ženy a nejde jen o hormonální změny spojené s klimakteriem. Podle studie publikované v časopise Clinical Rheumatology je předpoklad výskytu degenerativního postižení kloubů u žen až dvakrát častější než u mužů.

Za vznikem onemocnění je sice několik faktorů, pro nás je nicméně důležité vědět, že úbytek estrogenu v menopauze se riziko onemocnění ještě zvyšuje. S nemocí však souvisí také genetika, takzvané „ženské“ práce, ale také specifické typy zaměstnání. U kolen, ramen a kyčlí je problematická také nadváha a případné úrazy, které také mohou dramaticky zhoršit stav kloubů.

Související články