V lékárnách, a dokonce i v drogériích a supermarketech, je k dostání nepřeberné množství nejrůznějších doplňků stravy, které nám mají pomoci vybalancovat chod těla téměř k dokonalosti. To je sice hezké, ale pokud bychom toho samého efektu mohli dokázat dobrou stravou, bylo by to jistě ještě lepší. A tak se bezesporu hodí vědět, že například taková docela obyčejná brynza pomůže v mnoha ohledech. Co od ní můžeme čekat?
Podívejte se, jak se tenhle zdravotní zázrak vyrábí. Postup ukáže youtubové video z kanálu Farmárska Revue RTVS
Na brynzu je spolehnutí
Na brynzu se můžeme s prakticky jistým úspěchem spolehnout při snaze získat pro svoje tělo více probiotik, což jsou mikroorganismy nezbytné pro zdravé trávení a zažívací pochody obecně. Bez nich bychom jen těžko bojovali se škodlivými střevními bakteriemi a mohli bychom pociťovat nepříjemné příznaky jako je zácpa, reflux nebo dokonce rozvoj autoimunitních onemocnění, mezi které patří například celiakie.
Z ovčího mléka
Proto je vždy dobré myslet nejen na to, co nám chutná, ale také na to, co takové jídlo přinese našemu tělu. Brynza je v tomto ohledu jednou z nejlepších možností, jak můžeme sami sobě prospět. Sýr, připravovaný zvláště v karpatských zemích, tedy včetně Slovenska, hlavně z ovčího mléka, má pro mnohé lidi neodolatelnou specifickou chuť. Kdo jej ochutná, většinou neodmítne další porci, a to i když by třeba netušil, jak dobrou službu tím dělá vlastnímu organismu.
Nejsou probiotika jako probiotika
Pokud se domníváte, že probiotika hravě doplníte třeba jogurty, na jejichž obalu jsou probiotické kultury inzerované, pak je to samozřejmě jedna z možných cest, ale pamatujme si, že brynza nám ve stejné porci nabídne až desetinásobný počet rozličných druhů užitečných mikroorganismů a přidá navíc minerály a vitamíny, ať už budete potřebovat vitamín A, skupinu B, C, nebo D a další. Stejně tak dodá tělu kvalitní bílkovinu a neobvykle vysoké množství vápníku – třeba na stavbu a posilování kostí, které po padesátce také začínají trpět.
Pamatujme na své zdraví
Tento tradiční slovenský sýr, který se již dávno zabydlel také nejen na našem trhu, ale i na talířích, je dobré zvláště po padesátce zařazovat do jídelníčku častěji. Pomáhá zvláště ve chvíli, kdy jsme nuceni užívat antibiotika, jež spolu s nežádoucími “návštěvníky” likvidují také mikroorganismy našemu tělu prospěšné. Protože probiotika zvládají posilovat imunitu, je dobré dopřát si je třeba právě v podobě brynzových halušek i v době rekonvalescence po ukončení léčby.
Ještě přemýšlíte, jestli si raději pořídit některou z blyštivých krabiček s tabletkami nebo brynzu?
Zdroje: www.rehabilitace.info, zdravi.euro.cz, www.senzamedical.cz