Zdroje: bylinkovo.cz, ceskatelevize.cz, bylinkyprovsechny.cz

Zázračný zlatobýl celík

Zlatobýl je jen zdánlivě obyčejná polní kytka, která lemuje cesty i železniční tratě. Je to bylinka, kterou by měl znát každý. Podívejte se proto na informativní video z kanálu Bylinky21, kde vám prozradí spoustu zajímavostí o této léčivce. Příště už si jí možná nejen všimnete, ale také se odhodláte ke sběru.

Zdroj: Youtube

Invazivní zlatobýl i domácí léčivka

Zlatobýl je bylina původní v Evropě. Najdete ji sice i jinde na severní polokouli a v Americe, ale často jde o jiný druh než v Česku původní zlatobýl obecný čili Solidago virgaurea. Až na zakrslejší porost ve vyšších polohách, je to poměrně vysoká bylinka se žlutými kvítky. Poznáte jej právě podle květenství, které připomíná zlatý vztyčený hrozen. Ten je však nápadnější u okrasných druhů pěstovaných v zahradách, jako je například zlatobýl obrovský nebo kanadský. Ač jsou to velmi pěkné rostliny, bohužel jsou tyto druhy invazivní, šíří se i mimo záhony a utlačují místní zeleň. Český zlatobýl obecný má květenství o něco chudší a zahrádkáři jej záměrně nepěstují. Najdete jej tedy na lukách a rumištích.

Zlatobýl byl v lidové medicíně vždy považovaný za léčivku vhodnou jak k zevnímu, tak vnitřnímu použití. Přídomek „celík“ patrně souvisí se zacelováním čili hojením ran. Používá se totiž také k obkladům a do hojivých mastí. Ty lze použít nejen na urychlení zahojení ran na kůži, ale také při rozličných kožních problémech i ekzémech.

Zlatobýl najdete i v lékárně

Celík je oblíbenou bylinkou do čajových směsí, ale tak se připravují čaje výlučně ze zlatobýlu. Bylinka napomáhá nejen zažívání, ale také funkci ledvin a při močových i gynekologických obtížích. Mezi zlatobýlem léčené nemoci patří i demence nebo aterioskleróza či revma. Proto se můžete v lékárnách setkat nejen s čaji, ale i tinkturami a extrakty.

Z bylinky se používá sušená nať, jejíž chuť vzdáleně připomíná lékořici. Pamatujte, že maximální denní dávkou jsou tři šálky čaje, ale pozor! Používáte-li přípravky k léčbě močových cest a ledvin, prohlédněte si pořádně přebal léčiv. Je možné, že zlatobýl již užíváte. Pokud trpíte na tato onemocnění a často se uchylujete k užívání podobných léků, konzultujte užívání čaje i s vaším lékařem.

Co se sazeničkami jahodníků, až zapustí kořeny, a proč je právě na podzim dobré jahodníky namnožit? To všechno se dozvíte v podcastu přímo ZDE:

Související články