Teplá koupel, třeba s esencí nebo obyčejnou pěnou do koupele, má na potemnělými večery a venkovní zimou zkoušené tělo blahodárný vliv. To samé platí pro psychiku. Ve voňavé koupeli rázem zapomínáme na denní stresy a konečně necháme mysl relaxovat. Vyhraďte si čas jen pro sebe, vypněte vyzvánění na mobilním telefonu, máte-li rodinu, poproste ji o chvíli klidu.

Pánové možná namítnou, že pro muže v reprodukčním věku není tahle forma odpočinku vhodná. Horká koupel ale spermie nepoškozuje, respektive, aby měla byť zanedbatelný vliv, museli byste si ji dopřát alespoň na dvě a půl hodiny – a to za předpokladu vody o konstantní teplotě alespoň 60 stupňů. Tak dlouhá doba ale není k „louhování“ vhodná ani pro muže, ani pro ženy…

Dvě hodiny ve vaně? To je již moc...

Jak dlouho je tedy dobré ve vaně poležet? Na to vám jednoznačně nemůžeme odpovědět. Každé tělo je jiné, každý člověk má jiné problémy. Všeobecně by doba v koupeli neměla přesáhnout hodinu, nejvhodnější je 15 až 40 minut, podle toho, jak dobře se v teplé vodě cítíte. Pamatujte také, že hladina vody by měla končit pod úrovní srdce. Rozhodnete-li se pro 40minutovou variantu, nebojte se v koupelně trochu přitopit. Pokud má mít koupel léčivý vliv, zvolte k ní tak vhodný bylinný čaj.

Dejte přednost přírodě

Do koupelí jsou nejvhodnější přírodní ingredience – oleje či bylinky. Regeneraci pomáhají mnohem lépe, než jejich chemické protějšky, které navíc nemusejí prospívat pokožce. Na stres je skvělá andělika lékařská, lidově též děhel. Ne nadarmo je její název odvozen z latinského archangelus, tedy archanděl. Zatímco semena se používají jako koření, kořen je perfektní právě do koupelí. Tahle bylinka se dá i pěstovat, volně si na ni musíte počkat na jaro. Roste zejména v okolí řek. Kořen je ideální drcený na prášek a dá se koupit v bylinkářství. Jedna dávka představuje 200 gramů a doporučuje se opakovat alespoň deset dní po sobě.

Královna z rumiště

Jednodušší k sehnání jsou bezesporu kopřivy. Řada z nás je má nasušené doma, není problém je nadrcené a sušené koupit. I tento všeléčivý plevel je vhodný na koupele. Stačí rychle povařit 100 gramů sušených listů v litru vody (pokud jde o směs i s kořenem, tak se nic neděje), nechat 20 minut odstát, scedit a vmíchat do vody ve vaně. Až odezní zima a s jarem vyraší nové kopřivy, nebojte se lázeň připravovat i z těch čerstvých. Povaření již není nutné – stačí nechat byliny alespoň den a půl vylouhovat. Kopřivová lázeň je skvělá pro pokožku, regeneruje ji, blahodárně působí i na vlasy. V kombinaci s kostivalem, respektive jeho kořenem, pak efektivně snižuje bolení zad a kloubů. Do takové koupele můžete přidat do třetice všeho nebolavého a zdravého i přesličku.

Namísto magie léčba zánětů

Řepík lékařský už za dob Starého Říma plnil funkci magické byliny. Měl odhánět duchy a v podstatě všechno zlé. Dnes víme, že mnohé zlé skutečně odvrátit dokáže. Léčí zejména močový měchýř, ledviny a játra, ale celkově má skvělé protizánětlivé účinky – třeba i na kůži. Oproti jiným bylinám je „jemný“ – tedy vhodný i pro nejmenší děti. Tahle až 60 centimetrů vysoká bylinka, které mnohdy spíláme, když se nám její maličké chlupaté plody lepí na oděv, se dá pěstovat i na zahrádce. Vyžaduje slunce a mnozí bylinkáři ji hýčkají ve skleníku. Pro použití do koupele postupujeme stejně, jako u sušených kopřiv.