Zrají ostružiny: Dopřejte si lahodnou detoxikační kůru ze zahrady
6. 8. 2017

Zrají ostružiny: Dopřejte si lahodnou detoxikační kůru ze zahrady

Ostružiny jsou mimořádně zdravé, o čemž svědčí i jejich tmavá barva. Obsahuje totiž bioflavonoidy, silné antioxidanty. Využijte darů, které nabízí zahrada – prospějí vám více, nežli exotické ovoce.

Ostružiny jsou velmi bohaté na vitamín C a také vitamíny skupiny B, nezbytné pro zdravou pleť i duševní pohodu.  Najdete v nich v hojném množství i hořčík, draslík, vápník, železo a další minerály, nezbytné pro uchování zdraví a vitality. Bioflavonoidy nejsou jediná cenná barviva, která plody obsahují – najdete v nich i karoteny, které pečují o zdraví očí a také chrání pokožku před spálením, zato zdravé opálení podporují.

Ostružiny v jogurtu, chutná a výjimečně zdravá snídaně i svačina

Ostružinová kůra

Pokud postupně sníte alespoň kilogram ostružin, učiníte pro ochranu zdraví mnoho. Díky svému složení jsou prevencí nádorových a srdečních onemocnění, působí detoxikačně a protizánětlivě. Velmi prospěšné jsou i při nachlazení a rekonvalescenci. Podobně cenné jsou pro naše zdraví i další tmavě zbarvené plody, jako borůvky, černý rybíz, aronie.

  • Ostružinová šťáva či marmeláda jsou lahůdkou a část prospěšných látek v nich zůstane zachována, dost jich ovšem i znehodnotíme. Proto je ideální co nejvíce ostružin zkonzumovat čerstvých a přebytek zamrazit. Po rozmražení z nich umixujete koktejl, který bude od toho z čerstvých plodů k nerozeznání.
  • Výtečné smoothie s ostružin připravíte s pomocí mléka (může být i rostlinné) nebo jogurtu či kefíru, přisladit je můžete medem nebo javorovým sirupem. Ke smoothie a dezertům s ostružinami se hodí čerstvé bylinky, jako je máta a meduňka.

 

ostružinové smoothie

Ostřužinový čaj

Užitečné jsou dokonce i listy ostružiníku, ze kterých můžete připravit čaj. Je prospěšný při trávicích obtížích, má lahodnou chuť a příjemnou vůni.

Autor Jana Bucharová.

Vložte nový komentář jako nepřihlášený uživatel nebo se přihlaste.
Povinné položky jsou označeny *

Napište číslicí výsledek příkladu: třipluspět = 

Pokud jste již registrováni na iReceptáři, přihlaste se svým uživatelským jménem a heslem.
Povinné položky jsou označeny *

Diskuse

vložit dotaz »

Co najdete ve zpravodaji?
Podívejte se na ukázku...

PředchozíDalší
Portál provozuje Tarsago | © 2018 VIZUS & Tarsago | kontakt | Používáme redakční systém Vizus CMS