75 procent populace vyspělých zemí chodí víceméně pravidelně k zubaři. Někdo jen na prevenci, jiní sem míří až ve chvíli, kdy je bolí zub. Za kaz si ve většině případů přitom lidé mohou sami. Buď špatnou technikou čištění chrupu, nebo třeba tím, že ho čistí příliš krátkou dobu. Pověstné dvě minuty totiž mnohdy nestačí. Někdy můžeme chrupu ublížit i „sednutím na lep“ některého z rozšířených mýtů. Které jsou ty nejčastější?
Čistit zuby po každém jídle? Ale kdeže
Zní to jasně: Pokud se nám zuby kazí kvůli zbytkům jídla (respektive plaku, který se vytvoří), pak je jediným řešením po každém jídle zuby pořádně vyčistit. Jenže – je to správně? Obecně se doporučuje čistit zuby dvakrát denně. Pokud vám zubař nařídí jiný postup, má k tomu své důvody a zřejmě máte v ústech „něco“ nestandardního. Vyčistit si zuby třikrát za den ještě nevadí, ale pokud saháte po kartáčku po sebemenší svačině, spíš si škodíte. Laicky řečeno, jídlo „naleptá“ zubní sklovinu, zuby jsou hned po jídle zranitelnější. Pokud je pravidelně drhnete hned po posledním soustu, účinek spíše zhoršíte. Obzvláště, pokud používáte na zuby nepříznivě působící tvrdý kartáček, příliš tlačíte, či máte špatnou techniku. Zuby zkrátka stačí čistit dvakrát denně a po jídle použít mezizubní kartáček.
Likviduje těhotenství chrup?
Říká se, že jedno těhotenství matku připraví o jeden zub. Prý se to děje proto, že plod vyčerpá matce z těla vápník, který použije na stavbu vlastních kostí. Tenhle velice rozšířený mýtus ale drtivá většina odborníků vyvrací. Neexistuje výzkum, který by odčerpávání vápníku dokázal. Proč se tedy těhotným ženám kazí chrup víc? Ústní dutina je zkrátka kvůli hormonálním výkyvům citlivější. Častější kazivosti nepřispívají ani chutě na sladké, či u některých žen poměrně pravidelné zvracení či dávení. To mění hladinu PH v ústech. A navíc, jen málokterá žena, která trpí ranní nevolností, si může dobře zuby vyčistit. Hladinu PH umí vyrovnat sýr – ostatně proto je tak vhodný k bílému vínu. Nastávající maminky mají nárok dvakrát za těhotenství navštívit zubaře. Dnes dokonce existují znecitlivující látky, které se pro větší zákroky hodí i pro gravidní ženy. I tak se možná těhotná pacientka podiví – neakutní zákroky lékaři raději často odročí až na dobu po šestinědělí.
Pravda o mléčných zoubcích: Pečujte o ně…
Spousta rodičů si myslí, že péče o mléčné zuby jejich potomků je zbytečná. Ano, předejde se tím nepříjemnému vrtání, které je pro dítě i jeho doprovod často stresující, ale jinak? Vždyť jim stejně zuby vypadají. Pokud zastáváte podobný názor, raději od něj opusťte. Mléčné zuby se kazí mnohem rychleji než stálý chrup. Čistěte je proto od chvíle, kdy se nějaké vyklubou. Na začátek není potřeba kartáček – stačí kousek namočené látkové plínky nebo buničiny. Až přijde čas na kartáček, vybírejte co nejměkčí. Zubní pasta je pro první měsíce čistění také úplně zbytečná. Čištění zubů je třeba kontrolovat minimálně do nástupu na základní školu. A pokud jde o mléčné zuby, o které není postaráno – riskujete tak u dítěte vážnou infekci a navíc, někdy se stává, že některé mléčné zuby v ústech zkrátka zůstanou.
Nemáte kartáček a pastu? Snězte jablko
Oblíbenou radu se nevyplatí poslouchat. Rovnou si řekněme, že jablko vám zuby nevyčistí. Jablka jsou sladká a obsahují kyseliny. Do úst si tak jen dodáte další dávku cukru, který zvětší vrstvu plaku a zvýší riziko kazivosti zubu. Kyseliny z jablek přes noc navíc naleptají sklovinu. Jablko rozhodně není dobrou volbou, to je již lepší žvýkačka bez cukru. Budete více slinit a naředí se tak kyselé prostředí v ústech. A i tady můžete aplikovat radu o sýru.