Žvýkáte žvýkačky?

Může mít žvýkání žvýkačky nějaké následky? Kromě pohlavku od babičky, která má za to, že jde o nevhodné chování, se spíš obecně domníváme, že žvýkačka sice není potravina, která by se měla polykat, nicméně musí jít o bezpečnou pochutinu. Je také dobře známo, že žvýkání může být pro tělo vyloženě prospěšné.

Co se stane, když spolknete žvýkačku? To vám prozradí v tomto příspěvku z YouTube kanálu TopTrending CZ.

Zdroj: Youtube

Pozitiva a negativa žvýkaček

Než se vrhneme na to všechno špatné, víte, že žvýkání je v mnohém i prospěšné? Žvýkání je spojováno se zlepšením paměti a redukcí stresu. I pro odborníky je však stále záhadou, jak se žvýkání promítá do zlepšení zapamatování a soustředěnost.

A nejen to. Odobrníci také stále nerozumít tomu, proč působí žvýkání na hladinu stresového hormonu kortizolu a redukuje tím úzkost. Studie sice vzájemně potvrzují kladné výsledky žvýkání, nicméně jasné vysvětlení tohoto měřitelného jevu zatím nenabízejí.

Má se také za to, že žvýkání žvýkaček může přispět k redukci váhy, protože uspokojuje částečně chutě na sladké, a přitom jsou žvýkačky obecně málo kalorické. Napomáhají ústní hygieně a mohou pomoci redukovat zapáchající dech. Některým kuřákům mohou pomoci žvýkačky překonat zlozvyk a přežvykování někdy také ulevuje při pálení žáhy.

Každý rád slyší, co mu vyhovuje. Pokud jste zastánci žvýkání, pak vás nemile překvapí, že žvýkačky mohou způsobit také různé zdravotní problémy. Ty nejsou jen mechanického původu, ale také následkem nevhodných látek, které bývají ve žvýkačkách obsaženy.

Proč si dát pozor na to, co žvýkáte?

Zatímco žvýkačky obsahující cukr mohou napomoci tvorbě zubního kazu či celkově zhoršit zdraví dutiny ústní, žvýkání žvýkačky bez cukru může mít za následek průjmy. Tento problém se však vyskytuje při žvýkání velkého množství žvýkaček obsahujících sorbitol. Navíc jsou to především osoby trpící syndromem dráždivého tračníku, které obvykle pociťují trávící obtíže po žvýkání takových žvýkaček.

Co se týče problémů spojených se samotným excesivním žvýkáním, můžete jít nejen o bolest čelisti, která se jaksi nabízí při nadměrné zátěži, ale také se někdy vyskytují migrény. Zdá se, že osoby trpící migrénami mohou vnímat žvýkání i jako spouštěcí mechanismus problému. A jak je známo, zastavit migrénu není jen tak.

Související články

Zdroje: healthline.com, greatist.com