Většina psů dokáže vyloudit úsměv na lidské tváři, ale být terapeutem, to vyžaduje rozhodně mnohem víc, než jen být psem. Léčba ze strany psů k lidem musí být klidná, milující a psí terapeuti musí být skvěle vycvičeni. Je tedy pochopitelné, že terapeutickým psem, se nemůže stát každé zvíře, ale na druhé straně nemusejí to být pouze psi určitého plemene. Pro práci terapeutů mohou být zvažována jakákoli plemena, my vám však dnes představíme 10 plemen psů, která jsou pro terapii nejvhodnější.

Zlatý retrívr

Je snad něco, co by zlatí retrívři nezvládli? Jsou to miláčci rodin. Výborně to umí s dětmi a navíc jsou i přátelští k cizím lidem. A právě tyto vlastnosti z nich dělají dokonalé terapeutické psy. Tito psi jsou milováni a vřele vítáni v dětských nemocnicích. Milují je i ti nejmenší pacienti. Zlatí retrívři dokážou v sobě spojit všechny nároky na terapeutické psy.

Labradorský retrívr

Labradorští retrívři jsou prostě skvělí. Milují vodu, ale i na suchu dokážou pravé divy. Vždy jsou připraveni k mazlení, což je základní předpoklad stát se terapeutickým psem. Jsou to velmi inteligentní psi, kteří si snadno osvojí základní výcvik a navíc doslova milují lidskou společnost.

Kavalír King Charles španěl

Je to pes, který zvládne snad všechno. Pod hedvábně splývající srstí se skrývá skvělý sportovec, je to také prvotřídní mazlíček a super chytrý pes. Zkrátka několik psů v jenom. Angličtina má pro tyto psy výraz Lap dog, což znamená pes, kterého snadno unesete na rukách, ale který vám bude často a radostně také ležet na klíně a nechá se hladit. Co víc si přát od terapeutického psa.

Chrt

Všichni, kdo znají chrty, vědí, že jsou mnohem více než jen závodní psi. Mohou to být také skvělí mazlíci a nejsou-li sportovně nebo jinak pohybově vedeni, mohou se z nich stát i skvělí „gaučáci“. Jako terapeutičtí psi jsou schopni doslova nasávat pozornost jako houba a v klidu poslouchat četbu zajímavé knihy.

Pudl (všechny typy tohoto plemene)

Pudlové jsou důkazem toho, že knihu nelze soudit podle obalu. Jejich srst samá kudrlinka bývá příčinou toho, že lidé často špatně odhadují jejich vlastnosti a schopnosti. Lidé se domnívají, že vyžadují velkou pozornost a péči, ale není tomu tak. Tito psi jsou velmi šikovní, úžasní sportovci a velmi přátelští. Jejich srst sice líná, ale uvolněné části zůstávají zachycené v srsti nové. Což je velkou výhodou, pracují-li pudlové v nemocničním prostředí, kde se klade velký důraz na hygienu. Je pak na majiteli pudla, aby se o psovou srst postaral vyčesáváním.

Corgi

Při správné socializaci v raném mládí se corgi stane přátelským psem s velkou osobností. Toto jsou vlastnosti, které z nich dělají skvělé terapeutické psy. Za všech okolností nosí na tváři úsměv a všude kolem rozdávají dobrou náladu. Výborně vycházejí se všemi lidmi napříč celým věkovým spektrem. Jsou zábavní a milí.

Bígl

Tito přátelští psi milují práci jako je terapie. Bíglové mají schopnost potěšit, rozdávat štěstí a to je to, po čem také naprosto dychtí. Jako terapeutičtí psi jsou oblíbení zvláště při práci se staršími lidmi.

Bernardýn

Bernardýni jsou známí jako takzvaní něžní obři. Patří mezi klidné a velmi mírné plemeno. Mají neskutečnou trpělivost při práci a plní v tomto směru očekávání u všech věkových kategorií. Dobře socializovaní svatobernardští psi jsou velmi přátelští. Na chodbách jedné americké nemocnice můžete pravidelně potkávat věhlasného lékaře, bernardýna Dr. Quincy Marche, který neúnavně pracuje pro blaho lidí, kteří jeho pomoc potřebují. Při své práci je vždy elegantně oděn do kravaty a na krku nosí zavěšený stetoskop.

Bišon

Bišoni jsou považováni za hypoalergenní plemeno. I když línají, jejich srst je schopna zadržet v sobě uvolňující se chlupy a mastnotu. To z nich dělá skvělé terapeuty tam, kde by mohl nastat problém s alergií. Navíc je o těchto psech dobře známo, že jsou hraví, veselí, milující a něžní. Lidskou pozornost velmi vítají.

Psi se speciálními potřebami

Samostatnou kapitolu psích terapeutů tvoří psi se speciálními potřebami. Často slýcháme, že psi se speciálními potřebami sami nevědí, že jsou jiní. A to je pravda. Psi s lidmi, kteří mají zdravotní postižení, nezacházejí, jako by byli jiní. Lidé mají z návštěvy psa vždy radost a jsou přítomností psa s podobným problémem dokonce povzbuzeni. Zářným příkladem toho jsou psi CHi CHi – kvadruplegický terapeutický pes, který přežil nějakou dobu na jatkách na psí maso anebo zlatý retrívr Smiley, který byl slepý a přesto dokázal lidem předat poselství, že je možné překonat v životě jakoukoli překážku.

I v českých nemocnicích již vídáme psí terapeuty

Abychom nezůstali jen u zahraničních psích terapeutů, uvádíme na závěr příklad z Nemocnice Českým Těšín, kde svědomitě a podle všech náležitostí a zkoušek provádí svou terapeutickou praxi fenka Nutelka, miniaturní bulteriérka, která v příkladné terapeutické péči o zdejší pacienty nahradila předchozí canisterapeutickou dvojici grifonků Sweety a Quinny.