Tentokrát se zaměříme na vznik inkontinence v důsledku provedené ovariektomie, kastrace a onemocnění prostaty u psů. Bez povšimnutí nemohly zůstat ani veterinární diety, které pomáhají zpomalovat orgánová selhání psů.

Inkontinence vzniklá v důsledku ovariektomie

Dnes je často u fen doporučována z různých zdravotních důvodů ovariektomie (odstranění vaječníků). Jako pooperační komplikace byl v minulosti zaznamenán až 11% výskyt následné inkontinence. V tomto směru jsou za riziková plemena považováni boxeři, ridžbeci, stafordi, labradoři a němečtí ovčáci. Ovšem šetrnou metodou, kdy je v rámci ovariektomie přichycen pahýl dělohy k břišní stěně, se obvykle daří tyto inkontinenční potíže eliminovat.

Problémy s prostatou u psů

Častější močení u psa můžeme pozorovat i v souvislosti s onemocněním prostaty. K tomuto problému se přidává také tenký housenkovitý trus a případný krvavý výtok z penisu. V takovém případě je na vině právě onemocnění prostaty, které lze dlouhodobě uspokojivě řešit jen kastrací.

Veterinární diety pomáhají zpomalovat orgánová selhání

Při selhání ledvin je nasazení diety stanovené veterinářem často život zachraňujícím řešením. Tak jako my lidé, tak ani psi nemohou žít bez ledvin a bez jejich tak důležité očišťující funkce. Ledviny nás zbavují tělních zplodin, a proto se bez nich nedá žít. Dieta v případě onemocnění ledvin obsahuje více organismu prospěšných mastných kyselin a méně zatěžujícího fosforu a také méně bílkovin, které mají navíc vhodnější složení aminokyselin. Diety vhodné pro podporu správné funkce ledvin jsou určeny k celoživotnímu podávání, s tím je třeba počítat. Někdy se stane, že vašemu psu nevyhovují anebo nechutnají, a tak je třeba hledat dál tu pravou, která mu sedne.

Pokastrační inkontinence

Pokastrační inkontinence je závažný problém, který nastává v některých případech po provedení tohoto operačního zákroku u fen. Typickým projevem je únik moči ve spánku. Některé fenky mívají ráno doslova pročůraný pelíšek. Tento jev se vyskytuje asi u 10 % všech kastrovaných fen, a to obvykle u těch, které mají váhu nad 25 kg a fen kastrovaných mezi 1. – 5. rokem. Problém se začíná objevovat do roku od provedené kastrace. K nejohroženějším plemenům patří boxer, kde je pravděpodobnost vzniku tohoto problému až 50 %. U stafordširských teriérů tvoří až 40 %.

Polydipsie – zvýšený příjem tekutin

Pokud jste nuceni plnit misku vašeho psa vodou častěji, než tomu bývalo dříve, je možné, že pes trpí polydipsií neboli zvýšeným příjmem tekutin. Co nejdříve navštivte veterinárního lékaře. Ideální je změřit předem zvýšený příjem tekutin pomocí plastové lahve od minerálky, nebo nějaké odměrky. Zapište si všechny dávky vody za den, přesně za 24 hodin. Veterinář provede klinické vyšetření, odebere vašemu psovi krev a dá ji společně s močí na rozbor.

Polyurie - zvýšené vylučování moči

Polyurie může být vázána na zvýšený příjem tekutin, ale také nemusí. Je na veterináři, aby z rozboru krve a moči zjistil, zda váš pes má potíže tohoto charakteru, či nikoli. Jakmile se k veterináři vydáte, měl by být váš pes na lačno. Jeho předchozí strava by měla být zkrmena 10 hodin před vyšetřením. Jen tak bude rozbor krve odpovídající. Tytéž pokyny dodržujte i před vyšetřením na polydipsii.

Nastat může i situace, kdy se zkombinuje polyurie s polydipsií a dochází tak současně k provázanému vyššímu příjmu tekutin i vyššímu vylučování moči. V takových případech se co nejdříve obraťte na veterinárního lékaře