Psi silně vnímají i přicházející živelné katastrofy jako zemětřesení.
Zdroj: IV. andromeda / Shutterstock.com

5 věcí, o kterých psi vědí dříve, než se stanou

Psi jsou zvířata obdařená natolik silnou intuicí, že to vypadá, jako by měli šestý smysl. Možné  je ale i to, že nadpřirozený dar predikce nemají, ale svou schopnost předvídat získali díky svým dokonalým pěti smyslům, kterými je obdařila sama příroda. Pojďme se tedy podívat, co pravděpodobně stojí za schopností psů vidět nebo tušit věci dříve, než se stanou.

Zatímco naše lidské smysly jsou oproti těm psím mnohem slabší a navíc se je ani nesnažíme příliš podporovat, psi slyší mnohonásobně lépe než lidé. Vědci tvrdí, že až 4x lépe než my. Nosy psů jsou však desetitisíckrát citlivější než čich člověka. Psi se navíc dokážou až  neuvěřitelně naladit na prostředí, v němž žijí. Není tedy divu, že dokážou detekovat určité změny dříve, než to dokážeme my lidé.  

Také nebezpečí hrozící na silnici mohou psi s jistotou odhalit. Také nebezpečí hrozící na silnici mohou psi s jistotou odhalit. Zdroj: Roman Chazov / Shutterstock.com

1. Přírodní katastrofy

První záznamy, kdy psi vytušili přicházející zemětřesení, se datují až do roku 373 př. n. l. Tehdy otřáslo zemětřesení starověkým řeckým městem Helice. Posléze bylo podobné vnímání psů zaznamenáno ještě mnohokrát, například i při ničivém zemětřesení, které zpustošilo v roce 2004 Srí Lanku a Indii. Psi jako by v takové chvíli začali panikařit a hledat záchranu někde mezi nebem a zemí.

V tomto případě vědci předpokládají, že dokonale vyladěné smysly našich psů mohou zachytit atmosférické změny dlouho předtím, než je začneme pozorovat a cíti my lidé. Psi pravděpodobně cítí jemné vibrace, změnu počasí a slyší vzdálené hromy, nebo dokonce i pohyb pod zemí.

2. Bouře

Na bouřku a silné změny počasí jsou psi velmi citliví. Na bouřku a silné změny počasí jsou psi velmi citliví. Zdroj: Irina Kozorog / Shutterstock.com  

Bouře lze zdůvodnit podobně jako je tomu v případě zemětřesení. I v těchto situacích psi  vědí o přicházející bouřce mnohem dříve než my lidé. Zvířata žijí ve větším sepětí s přírodou a tak ji také intenzivněji vnímají. A právě proto tak silně reagují i na bouřku, i když je jen obyčejná letní, zvlášť v případech, kdy se psi bojí hromů.

3. Očekávání přírůstku do rodiny

Existuje celá řada důvodů, proč mohou psi zjistit těhotenství u své paničky. Možné je, že to psi tuší dříve, než to vědí samy ženy. Abychom byli přesní, psi si zcela jistě uvědomují, že se něco děje, jestli ale tuší, že je na cestě jejich lidský sourozenec, to už nelze říct s takovou přesností.

O těhotenství své paničky vědí psi často dřív než ona sama. O těhotenství své paničky vědí psi často dřív než ona sama. Zdroj: Jean-Francois Rivard / Shutterstock.com

Psi pochopitelně vědí o fyzických změnách těhotných žen, jako je rostoucí břicho, změna chůze nebo odlišný způsob pohybu. Zároveň však cítí změnu hormonální hladiny. Dokonce je známo, že před porodem cítí psi silnou úzkost.

4. Poznají, když přicházíte domů

Váš pes o vás ví už půl hodiny předtím, než přijedete. Váš pes o vás ví už půl hodiny předtím, než přijedete. Zdroj: bbernard / Shutterstock.com

Nejen, že se na nás naši mazlíčci vrhají kdykoli, když se vrátíme domů. Jsou navíc i schopni poznat zvuk našeho přijíždějícího auta, poznají, jakmile u něj zabouchneme dveře a chystáme se vstoupit do domu. I když psi neumí poznávat hodiny, jsou už zvyklí na to, že v pravidelnou hodinu přicházíme domů. Náš příchod domů je součástí jejich denního harmonogramu, a tak s ním počítají stejně jako s pravidelným časem vyhrazeným pro jejich večeři. Mnozí psi ale vytuší náš návrat ještě dříve, než usedneme za volant svého auta zaparkovaného před firmou, kde pracujeme.

5. Zdravotní stav člověka

Psi jsou velmi vnímaví, a tak dovedou vytušit nejen špatnou náladu, ale i zdravotní stav svého pána. Psi jsou velmi vnímaví, a tak dovedou vytušit nejen špatnou náladu, ale i zdravotní stav svého pána. Zdroj: Roman_studio / Shutterstock.com

Velké množství psů jsou psi záchranáři. Zachraňují nás nejen při zemětřesení, po pádu laviny nebo z vody, která se pro nás stala nebezpečnou. Někteří dokonce pomáhají sledovat náš zdravotní stav. Jsou vycvičeni napřiklad ke sledování hladiny cukru v krvi, nebo k vypátrání rakoviny v těle člověka a nově se již cvičí psi i u nás v ČR, aby dokázali vypátrat člověka nakaženého virem Covid-19. A díky čemu je to vůbec možné? Na to odpovídá bývalá veterinářka a spisovatelka Dina Fantegrossi. Psi jsou toho schopni díky svému dokonalému čichu. Dokážou cítit kolísání hladiny cukru v krvi, změnu vůně lidského těla, které se potýká  s přicházejícím záchvatem epilepsie nebo narůstající hladinou adrenalinu v krvi. Vědci zjistili, že psi detekují v průběhu hypoglykemické epizody u diabetiků izopren, běžnou přírodní chemikálii, která se nachází v lidském dechu, ale výrazně stoupá s poklesem hladiny cukru v krvi. Nosem jsou schopni diagnostikovat i výskyt rakoviny u člověka, kterého jinak velmi důvěrně znají, a to aniž by si on sám takových změn povšiml.

Psi tuší, cítí nebo vědí o mnoha věcech, které nám lidem zůstávají skryté. Psi tuší, cítí nebo vědí o mnoha věcech, které nám lidem zůstávají skryté. Zdroj: MIHAI DRAGNESCU / Shutterstock.com       

Je těžké tyto události vědecky dokázat a ověřit v kontrolovaném prostředí. Ale druhé věc je, jak se na tyto schopnosti psů díváme my, jejich majitelé. A co vy? Věříte ve schopnosti svých čtyřnohých mazlíčků? Důvěřujete jejich instinktům?

Psi dokážou mnohem víc než být jen našimi společníky. Zachraňují naše životy, podporují nás ve všem, co děláme, hlídají nás a náš majetek, uzdravují naše duše a často i těla, která by jinak zlenivěla. Měli bychom tedy více dbát na to, aby i oni byli u nás a s námi spokojeni.

Akční letáky