kočka domácí
Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Aby kočky neškrábaly

Když vám vaše nebo sousedova kočka zatne do rukávu drápek, nemyslí to nijak špatně. Chce si jenom hrát, pobavit se. Tak, po kočičím. Pak se diví, že vy najednou prudce ucuknete. A škrábanec je na světě. Prozradíme vám, jak se bránit pohlazením!

Kočky umí svoje drápky sice dokonale zatáhnout, ale proč se dokonalou manikúrou občas nepochlubit. Jsou pěkně ostré a zahnuté, takže co kočka zachytí, jen tak nepustí. Třeba si  chce ulovit jenom vaši pozornost, prostě si hrát. A nevědoma si síly svých nabroušených malých zbraní, zasekne trochu citelněji. Jenže jeden zaseknutý drápek a pěticentimetrový škrábanec, to je něco úplně jiného. A záleží hlavně na vás, jak tohle kočičí laškování dopadne.

Kočičí drápy mohou způsobit pořádné škrábance. Kočičí drápy mohou způsobit pořádné škrábance. Zdroj: Valeriy tsimbalyuk / Shutterstock.com

Mnoho lidí ani netuší, že onen dlouhý škrábanec na noze nebo na ruce si vysloužili proto, že  kočičku vylekali. Reflexivně přitáhli napadenou končetinu k sobě, což kočku přiměje zásek ještě zpevnit. Drápanec si pak pohybem vlastně způsobíte sami, tak je to!

Záleží hlavně na vás, jak tohle kočičí laškování dopadne. Záleží hlavně na vás, jak tohle kočičí laškování dopadne. Zdroj: Tamonwan apaikawee / Shutterstock.com

„Naučila jsem se při zaseknutí drápků rukou nebo nohou nehýbat, neucukávat, naopak kočku oslovím jménem, pohladím ji, případně jí dám pamlsek – a jsem bez škrábanců. A to je ta naše kočka pěkně divoká potvůrka.“ radí Eva Kulhánková z Hostivic, jak se klidem a laskavostí vyhnete poranění.

Akční letáky