Většinou máme tendenci vnímat psy jako mazlíčky a parťáky do pohody i nepohody. Existují ovšem plemena, která nejsou zase až tak mírumilovná, jak bychom si mohli myslet. Každý pes se dokáže v určitých chvílích a pod vlivem určitého podnětu proměnit v agresivního rváče. Jsou však plemena, která v sobě mají zakořeněnou agresivitu ze své podstaty a ta doutná hluboko pod povrchem. Která plemena to jsou?

Ani výcvik není všemocný

Asi nikoho nepřekvapí, že mezi nejagresivnější plemena se řadí bojoví psi, v závěsu jsou někteří pracovní psi, ale najdou se i taková plemena, do nichž byste to zřejmě neřekli. Zajímá vás kompletní seznam 12 nejagresivnějších psích plemen? Najdete jej na videu na YouTube kanálu Keeping Pet:

Zdroj: Youtube

Lze agresivitu ovlivnit?

V první řadě je potřeba říct, že můžete mít doma toho nejmírumilovnějšího pitbula a naopak vzteklou a agresivní čivavu a je úplně jedno, ke kterému plemeni se hlásí. Podstatné je, že jakkoliv velcí mazlové to jsou, stále se jedná o divoká zvířata, jejichž přirozenost byla potlačena. Ta se může v určitých situacích projevit a u 12 nejagresivnějších plemen k tomu dochází častěji než u jiných. Základem je správná výchova psa a u problematických plemen to platí mnohonásobně. Základem je pevné vedení, nemělo by však sklouznout k agresivitě. Ta by pak podpořila její rozvoj i u vašeho psího parťáka. Ovlivnit však vnitřní nastavení psa nelze.

Nejostřejší král

Na pomyslném žebříčku nejostřejších plemen se umístil německý ovčák. Toto plemeno je silně agresivní a teritoriální. Pro někoho jsou to hrozivé vlastnosti, ovšem pro zkušené chovatele je dominance německého ovčáka žádoucí. Proto jsou často vyhledáváni armádními a policejními složkami. Při správném zacházení jsou to skvělí parťáci, z nichž jde strach, ovšem výcvik jim dovolí popustit hněv jen v žádoucích situacích.

Vynikající instinkt

Nepřekvapivým plemenem na stupních vítězů je pitbull. Pitbullové mají vynikající základní instinkt, bojovnou povahu a velmi silné čelisti. Všechny tyto vlastnosti jsou ve špatných rukou a při špatné výchově velmi nebezpečné. Na paty jim pak šlapou americký buldok, rotvajler, bullmastiff, staford, Cane Corso a doga argentinská i kanárská. Všechna tato plemena získají snadno nad nepřítelem převahu díky své statné konstituci, což z nich činí opravdu postrach ulic.

Trochu překvapivé výsledky

Nenechte se ale mýlit. Nejen kilogramy a centimetry rozhodují o agresivitě psích plemen. K jednomu z nejagresivnějších patří i čivava. Její štěkot a vrčení může být nepříjemné, vzhledem k její tělesné konstituci není však považována za natolik nebezpečnou. Mezi mírumilovná plemena také nepatří jezevčíci. Naopak. I ti potřebují pevnou ruku při výchově a jejich povaha je nevyzpytatelná a vykazuje poměrně silnou agresivitu. V některých studiích překvapivě jako agresivní psi byli zmiňováni i někteří teriéři.

Související články

Zdroje: vedazive.cz, www.idnes.cz