Rybky samozřejmě nejsou na mazlení, ale na člověka se reagovat naučí a mnohé z nich se například shlukují u hladiny, jakmile se blíží doba pravidelného krmení a přiblíží se jejich oblíbená, štědrá ruka. I s akvariními rybami si přesto mnoho lidí začne povídat... Především je však fascinující pozorovat jejich přirozené chování v prostorném a příjemném akváriu, kde se cítí dobře.
Výběr ryb se musí řídit velikostí nádrže, musí mít shodné nároky na teplotu i kvalitu, úpravu a provzdušnění vody (chlorovanou z vodovodu rozhodně nesnese žádný druh) a vzájemně se snášet.
S trochou znalostí a dovedností lze rybky časem i rozmnožovat, což je pro každého akvaristu úžasná výzva a dobrodružství.
Hejnové rybky
Rostlinami osazené akvárium je třeba nechat až tři týdny ustát, vyzkoušet fungování techniky, a teprve poté do něj vpustit rybky. Pokud je teplota vody v transportním sáčku jiná, měl by se nejprve zavěsit do akvária, aby rybky neutrpěly šok ze změny.
Mezi nenáročné, začátečníky oblíbené druhy patří například různé druhy teter, jako jsou krásné drobné tetry neonové zvané neonky, nebo živorodé gupky, paví očka s nádhernými ocasními ploutvičkami. Podobně jako i většina dalších druhů rybek jsou tvory hejnovými, společenskými, a proto je třeba chovat nejméně 6-10 jedinců, raději více. Jedině v hejnu se cítí dobře a přirozeně, a navíc je na synchronizované plavání hejna nádherný pohled.
Živorodka duhová, „paví očko“ (Poecilia reticulata)
Tato oblíbená a relativně nenáročná rybka s překrásnými ocasními ploutvemi hrajícími všemi barvami jako paví ocasy, pochází ze střední a severní části jižní Ameriky. Dosahují délky 5-6 cm.
- Jsou to všežravé rybky, čemuž musí odpovídat i jejich krmení. Dobře přijímají suchá vločková a granulovaná krmiva, živé krmivo je pro ně samozřejmě vítaným zpestřením. Přínosnou složkou potravy jsou i řasy, přirozeně rostoucí v nádrži.
- Co do pH vody příliš vyhraněné nejsou, vhodnější je neutrální nebo mírně zásaditá, velmi důležitá je její čistota.
- Pro ihoamerické živorodky je obvykle vhodná je voda středně tvrdá, spíše zásaditá, ale konkrétně paví očka dávají přednost měkké. Teplota by se měla pohybovat mezi 23-28°C.
Při kladení jiker, které byly oplodněny již v těle samičky, se z nich ihned, ještě v těle matky, líhne potěr. Rozmnožování těchto rybek je proto velmi snadné, v nádrži neplavou nechránění jikry a potěr má větší šanci se v bohatém rostlinstvu schovat (je vítanou kořistí ostatních rybek, i když samička své potomstvo většinou nekonzumuje v takové míře, jako ostatní ryby).
Paví očka obvykle nežijí déle než tři roky (samečci ještě méně), proto odchov každého akvaristu o to více potěší. V hejnu by měly samičky mírně převažovat nad samečky, aby nedocházelo ke zbytečným sporům.
Tetra neonová (Paracheirodon innesi) a neonka červená (Paracheirodon axelrodi)
Jihoamerická rybky si s potemnělými pralesními tůněmi poradily po svém – s ostatními neonkami komunikují pomocí zářivých pruhů na těle. Tetra neónová, zvaná také neonka obecná, má červený pruh pod modrým jen na části těla, neonka červená má červené celé bříško. I v zastíněné vodě se tak snadno vidí a drží pospolu.
Podle jejich přirozeného prostředí, často zastíněných pralesních potoků s členitým dnem a bujnou vegetací, by mělo být zařízené i akvárium. Na spíše tmavším pozadí a dnu nejenže lépe vyniknou, ale budou se i lépe cítit. Alespoň část nádrže by měla být hustě osázená, vhodné jsou rostliny s hustými jemnými lístky, kombinované i s těmi, jejichž listy splývají na hladině. Rostliny tak načerpají dostatek světla, zatímco prostor nádrže přesvětlený nebude, což těmto rybkám vyhovuje. Nádrž také musí být dostatečně velká, i kdyby v ní žilo pouze menší hejno - neonky potřebují hodně prostoru k pohybu.
- Jde o silně hejnový druh, který bude prospívat v hejnu o nejméně deseti, ale raději ještě více jedincích. V prostorném akváriu se pak postarají o úžasnou podívanou.
- Jde o všežravý druh rybky, dobře přijímá suché krmivo, ale je vhodné jej zpestřit i živou potravou, nebo alespoň sušenými planktoními korýši.
- Voda by měla být neutrální či mírně zásaditá, středně tvrdá pro tetry neonové a spíše měkká pro neonkey červené, teplota mezi 20°-25°C u tetry neonové a 24°-27°u neonky červené.
Dožívají se až pěti let, rozmnožování je již poněkud složitější, nežli u pavích oček.