Při pohledu na pestré rybky, klidně proplouvající ozářenou vodou mezi jemně se pohupujícími rostlinami, zapomenete na všechny všední starosti. Chvilka strávená pozorováním harmonického a zajímavého vodního světa přinese mnohem hlubší odpočinek, nežli ukřičená televize plná špatných zpráv. A navíc – dobře vybrané, umístěné, založené a udržované akvárium je úchvatnou dekorací, která přitahuje všechny pohledy.

Vzhledem k dnešní nabídce technického zajištění vodních nádrží není jejich údržba složitá ani časově náročná. Krmení rybek je pak spíše požitkem, než povinností, a pokud zvolíte nenáročné druhy, je jejich chov ve všech ohledech poměrně snadný.

Jaké akvárium vybrat?

Potřebnou technikou kompletně vybavené akvárium pořídíte od dvou do deseti tisíc podle velikosti a provedení. Akvarijní rostliny a běžně chované rybky jsou pak překvapivě levné. O to více je třeba hned na začátku investovat více do velikosti nádrže. Nejen že bude vypadat lépe a dá mnohem větší možnosti pro chov rybek (přerybnění je velkou chybou), ale také se snáze udržuje. A především zajistí, aby se rybky cítily co nejlépe. Už před nákupem nádrže je dobré vědět, jaké byste si přáli chovat druhy rybek a jaké mají nároky - může jim totiž vyhovovat odlišný tvar nádrže. U akvária neplatí, že čím menší, tím méně práce, ale naopak. Uvnitř skleněných stěn je třeba vytvořit prostředí s přírodní rovnováhou, a to je mnohem snazší ve stolitrové, nežli v třicetilitrové nádrži.

Pouze pokud se rozhodnete pro dekorativní nádrž osazenou pouze rostlinami, bez rybek, nezáleží pak tolik na velikosti ani tvaru a můžete zvolit i skleněnou kouli, v níž je chov rybek naprosto nepřípustný.

Kvalitní vybavení, jako je výkonný čisticí filtr, dobré osvětlení s časovým spínačem a topné těleso s termostatem zajistí bezproblémový chod.

V akvaristice rovněž pořídíte další pomůcky pro čištění nádrže, jako je klasický odkalovací zvon s hadičkou, škrabky na odstraňování řas apod, a samozřejmě i speciální krmiva pro rybky a v případě potřeby i přípravky na úpravu vody.

Kam a jak jej umístit?

Je vhodné, aby na akvárium nedopadaly sluneční paprsky, které podporují tvorbu řas a mohly by přivodit i přehřátí vody.

Akvárium naplněné vodou je velmi těžké, nejlepší je proto postavit je na speciální stojan (který lze dále zabudovat i do nábytku, který však váhu plné nádrže bezpečně unese).

Pokud bychom akvárium umísťovali na již stávající vybavení, je třeba počítat s jeho váhou, vybrat dokonale hladký povrch a pod dno umístit například polystyrenovou desku, protože i zapomenutý nepatrný kamínek může způsobit neštěstí (pokud jej váha zatlačí do polystyrenu, nic se nestane).

  • Akvárium může stát na kterémkoli klidném místě v bytě u stěny, což vyhovuje plaššími druhům rybek.
  • Při umístění v prostoru je nezbytné rybkám poskytnout dostatek rostlinstva a úkrytů, aby se cítily bezpečně.

Nemusíme se bát, že by se rybky před našimi zraky stále schovávaly, obvykle si v novém prostředí rychle zvyknou a zvědavě plují po celé nádrži. Ale v případě potřeby musí mít možnost se ukrýt, zvláště pak pokud se rozmnožují.

O technickém vybavení akvária, dekoracích, rybkách a rostlinách se více dočtete v dalších dílech věnovaných tomuto tématu.

Malí akvaristé

Pokud se v rodině objeví nadšení malí akvaristé, dopřejte akvárium jim i sobě. Pro děti je akvaristika krásným a hodnotným koníčkem, který je nenásilně naučí mnohé nejen z biologie, ale i chemie, když se zabývají vlastnostmi a vhodnými parametry vody, nebo ze zeměpisu, protože akvarijní rybky pocházejí z nejrůznějších koutů planety. Děti dovedou být do vodního světa a akvaristiky neuvěřitelně zapálené a za chvíli toho ví mnohem více, než jejich rodiče. K dispozici mají mnoho knih, mohou se s ostatními akvaristy sdružovat v kroužcích nebo diskutovat na internetu (příjemná změna vedle hraní počítačových her).

Rybky sice nejsou kontaktními mazlíčky, hlavní přínos spočívá v jejich pozorování v přirozeném prostředí. Ale i ony na člověka reagují, v čas krmení připlouvají k hladině…