obrázek z archivu ireceptar.cz
Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Akvaristika pro začátečníky: výběr a umístění akvária

Skrze akvárium připluje do pokoje svět přírody. Tajemný, vábivý, uklidňující… Mnoho lidí tvrdí, že pestré rybky ladně plující lesem vodních rostlin jsou lepší než televize. Akvarijní technika je na vysoké úrovni, založit krásné akvárium proto zvládne každý!

Při pohledu na pestré rybky, klidně proplouvající ozářenou vodou  mezi jemně se pohupujícími rostlinami, zapomenete na všechny všední starosti. Chvilka strávená pozorováním harmonického a zajímavého vodního světa přinese mnohem hlubší odpočinek, nežli ukřičená televize plná špatných zpráv. A navíc – dobře vybrané, umístěné, založené a udržované akvárium je úchvatnou dekorací, která přitahuje všechny pohledy.

Vzhledem k dnešní nabídce technického zajištění vodních nádrží není jejich údržba složitá ani časově náročná. Krmení rybek je pak spíše požitkem, než povinností, a pokud zvolíte nenáročné druhy, je jejich chov ve všech ohledech poměrně snadný.

Jaké akvárium vybrat?

Potřebnou technikou kompletně vybavené akvárium pořídíte od dvou do deseti tisíc podle velikosti a provedení. Akvarijní rostliny a běžně chované rybky jsou pak překvapivě levné. O to více je třeba hned na začátku investovat více do velikosti nádrže. Nejen že bude vypadat lépe a dá mnohem větší možnosti pro chov rybek (přerybnění je velkou chybou), ale také se snáze udržuje. A především zajistí, aby se rybky cítily co nejlépe. Už před nákupem nádrže je dobré vědět, jaké byste si přáli chovat druhy rybek a jaké mají nároky - může jim totiž vyhovovat odlišný tvar nádrže.  U akvária neplatí, že čím menší, tím méně práce, ale naopak. Uvnitř skleněných stěn je třeba vytvořit prostředí s přírodní rovnováhou, a to je mnohem snazší ve stolitrové, nežli v třicetilitrové nádrži.

obrázek z archivu ireceptar.cz obrázek z archivu ireceptar.cz Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Pouze pokud se rozhodnete pro dekorativní nádrž osazenou pouze rostlinami, bez rybek, nezáleží pak tolik na velikosti ani tvaru a můžete zvolit i skleněnou kouli, v níž je chov rybek naprosto nepřípustný.

Kvalitní vybavení, jako je výkonný čisticí filtr, dobré osvětlení s časovým spínačem a topné těleso s termostatem zajistí bezproblémový chod.

V akvaristice rovněž pořídíte další pomůcky pro čištění nádrže, jako je klasický odkalovací zvon s hadičkou, škrabky na odstraňování řas apod, a samozřejmě i speciální krmiva pro rybky a v případě potřeby i přípravky na úpravu vody.

Kam a jak jej umístit?

obrázek z archivu ireceptar.cz obrázek z archivu ireceptar.cz Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Je vhodné, aby na akvárium nedopadaly sluneční paprsky, které podporují tvorbu řas a mohly by přivodit i přehřátí vody.

Akvárium naplněné vodou je velmi těžké, nejlepší je proto postavit je na speciální stojan (který lze dále zabudovat i do nábytku, který však váhu plné nádrže bezpečně unese).

Pokud bychom akvárium umísťovali na již stávající vybavení, je třeba počítat s jeho váhou, vybrat dokonale hladký povrch a pod dno umístit například polystyrenovou desku, protože i zapomenutý nepatrný kamínek může způsobit neštěstí (pokud jej váha zatlačí do polystyrenu, nic se nestane).

  • Akvárium může stát na kterémkoli klidném místě v bytě u stěny, což vyhovuje plaššími druhům rybek.
  • Při umístění v prostoru je nezbytné rybkám poskytnout dostatek rostlinstva a úkrytů, aby se cítily bezpečně.

obrázek z archivu ireceptar.cz obrázek z archivu ireceptar.cz Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Nemusíme se bát, že by se rybky před našimi zraky stále schovávaly, obvykle si v novém prostředí rychle zvyknou a zvědavě plují po celé nádrži. Ale v případě potřeby musí mít možnost se ukrýt, zvláště pak pokud se rozmnožují.

O technickém vybavení akvária, dekoracích, rybkách a rostlinách se více dočtete v dalších dílech věnovaných tomuto tématu.

Malí akvaristé

Pokud se v rodině objeví nadšení malí akvaristé, dopřejte akvárium jim i sobě. Pro děti je akvaristika krásným a hodnotným  koníčkem, který je nenásilně naučí mnohé nejen z biologie, ale i chemie, když se zabývají vlastnostmi a vhodnými parametry vody, nebo ze zeměpisu, protože akvarijní rybky pocházejí z nejrůznějších koutů planety. Děti dovedou být do vodního světa a akvaristiky neuvěřitelně zapálené a za chvíli toho ví mnohem více, než jejich rodiče. K dispozici mají mnoho knih, mohou se s ostatními akvaristy sdružovat v kroužcích nebo diskutovat na internetu (příjemná změna vedle hraní počítačových her).

Rybky sice nejsou kontaktními mazlíčky, hlavní přínos spočívá v jejich pozorování v přirozeném prostředí. Ale i ony na člověka reagují, v čas krmení připlouvají k hladině…

Akční letáky