hobby chovatelství
Skvělý dárek
pro celou rodinu
Pěstujete v rodině dobrý vztah k přírodě a zájem o vše živé? Touží děti po zvířátku, ale chlupatého mazlíka jim z různých důvodů dopřát nemůžete? Máte doma malé přírodovědce a badatele? A přejete si zároveň oživit interiér něčím opravdu jedinečným? Pak si pořiďte krásné akvárium!
Proč jsou akvária stále oblíbená? Jsou jedinečným kouskem přírodního světa v pokoji. Tajemného, vábivého a uklidňujícího, vybízejícího ke snění… Při pohledu na pestré rybky, klidně proplouvající ozářenou vodou mezi rostlinami, zapomínáme na všechny všední starosti. Akvária jsou přínosná i pro dospělé – často přijdou na to, že chvilka strávená pozorováním harmonického vodního světa jim přinese mnohem hlubší relaxaci než ukřičená televize. A navíc – dobře vybrané, umístěné, založené a udržované akvárium je úchvatnou dekorací, která přitahuje pohledy. Vzhledem k dnešní nabídce technického zajištění vodních nádrží není jejich údržba složitá ani časově náročná. Krmení rybek je pak spíše požitkem než povinností.
Děti objevují svět
Nadšených malých akvaristů bylo a je v naší republice nespočet. Dokonce se sdružují do klubů a potkávají se na internetových diskuzích. Čas zde tráví rozhodně přínosněji než jejich vrstevníci, kteří se věnují pouze počítačovým hrám… Živě diskutují o svém koníčku, vzájemně si radí a pak se vracejí ke svému malému, fascinujícímu světu a trpělivě pozorují život v něm, což je nedocenitelným způsobem obohacuje.
Akvárium dětem přibližuje svět přírody, zábavně jim uděluje lekce nejen z biologie, ale i z chemie (když se zabývají vhodnými parametry vody) nebo ze zeměpisu, protože akvarijní rybky pocházejí z nejrůznějších koutů planety. Péče o vodní svět je učí i zodpovědnosti, ale není časově tak náročná jako u jiných zvířat. Nemusíme se také obávat případné alergické reakce. Rybičky samozřejmě nejsou na mazlení, ale na člověka se reagovat naučí a mnohé z nich se například shlukují u hladiny, jakmile se blíží doba pravidelného krmení a jejich oblíbená, štědrá ruka. I s rybičkami si mnoho lidí začne povídat!
Vybíráme akvárium
Technikou kompletně vybavené akvárium pořídíme od dvou do deseti tisíc korun podle velikosti a provedení. Akvarijní rostliny a běžně chované rybky jsou pak překvapivě levné. Proto je dobré na začátku investovat více, a to do větší nádrže. Nejen vypadá lépe, ale také se snáze udržuje. Neplatí, že čím menší, tím méně práce – naopak! Mezi skleněnými stěnami je třeba vytvořit prostředí s přírodní rovnováhou, a to je mnohem snazší ve stolitrové než v třicetilitrové nádrži. Pouze pokud se rozhodneme pro dekorativní nádrž osazenou jen rostlinami, nezáleží tolik na velikosti a můžeme zvolit i skleněnou kouli, v níž je ovšem chov rybek naprosto nepřípustný.
Bezproblémový chod akvária zajistí kvalitní vybavení: výkonný čisticí filtr, dobré osvětlení s časovým spínačem a topné těleso s termostatem. V prodejnách akvaristiky rovněž pořídíme další pomůcky pro čištění nádrže (odkalovací zvon s hadičkou, škrabky na odstraňování řas), speciální krmiva i přípravky na úpravu vody.
Kam s ním?
Akvárium naplněné vodou je velmi těžké, nejlepší je proto postavit je na speciální stojan, který lze zabudovat i do nábytku. Pokud bychom akvárium umísťovali na již stávající vybavení, je třeba počítat s jeho váhou, vybrat dokonale hladký povrch a pod dno umístit například polystyrenovou desku, protože i nepatrný kamínek může způsobit problém. Akvárium může stát kdekoliv v bytě, u stěny, což vyhovuje plašším druhům rybek, ale i v prostoru – pak je třeba rybkám poskytnout dostatek rostlin a úkrytů. Nemusíme se bát, že by se před našimi zraky stále schovávaly, obvykle si v novém prostředí rychle zvyknou a zvědavě plují po celé nádrži. Ale v případě potřeby musí mít možnost se ukrýt, zvlášť pokud se rozmnožují. Jedinou podmínkou je, aby na akvárium nedopadaly sluneční paprsky, které podporují tvorbu řas a mohou přivodit i přehřátí vody.
Jak je vybavit?
Nyní přichází tvořivá fáze – vybavení interiéru. Na dno položíme několik centimetrů silnou vrstvou říčního písku (lze vybírat z různých barev) a osadíme je vhodnými kameny i dekoracemi
88 R e c e p t á ř b ř e z e n 2 0 1 1
88-89_akvarium.indd 88 17.2.2011 16:48:39
ze dřeva. Vše lze zakoupit v prodejnách s akvaristickými potřebami. Pokud si přineseme přírodniny vlastní, je třeba dávat pozor na obsah vápence v kamenech, který mění pH vody, a vše důkladně vyvařit. Různé druhy hornin v akváriu nepůsobí dobře, vhodnější je jeden, nejvýše dva. Dřevo z lesa či zahrady pak není vhodné vůbec, mohlo by zahnívat – prodávané kousky pocházejí z rašelinišť a jsou přirozeně konzervované. Z toho všeho vybudujeme různé jeskyňky a průplavy, které se líbí rybkám a lahodí oku. Ale pozor: musí být dostatečně stabilní!
U akvárií umístěných u stěny můžeme zadní plochu zvenku pokrýt nejrůznějším materiálem. K dispozici jsou i akvatapety s vodními snímky, ale lepší výsledek bývá s jednoduchým přírodním pozadím ze surového korku, rákosu či břidlice, které neodvádí pozornost od skutečné nádhery v nádrži. Stěny lze i jednoduše natřít tmavou barvou. (U velkých nádrží můžeme zadní stěnu obložit i zevnitř, vybudovat členité pozadí z polystyrenu či polyuretanu, na něž netoxickými pryskyřičnými lepidly připevníme pláty břidlice, kameny, písek apod. Výsledek musí přiléhat těsně ke stěně, aby ve vzniklé mezeře rybky neuvízly.)
Rostliny a rybky
Hotové akvárium napustíme vodou a necháme ji ustát. Pak přichází na řadu osazování rostlinami. Výběr je jednodušší než u rybek, ale i zde je třeba dodržet podobné teplotní nároky jednotlivých druhů, dále už volíme podle estetického cítění. V zadní části akvária je vhodné vytvořit bohatý prales, v přední sázíme střídměji a především nižší druhy.
Osazené akvárium necháme dva až tři týdny ustát, vyzkoušíme fungování techniky a teprve poté do něj vpustíme rybky. Mezi nenáročné, začátečníky oblíbené druhy patří různé druhy teter – krásné drobné neonky, živorodé gupky, paví očka s nádhernými ocasními ploutvičkami… Podobně jako většina dalších druhů jde o tvory hejnové, společenské, a proto je třeba chovat nejméně pět jedinců. Jedině v hejnu se cítí dobře a také je na ně krásný pohled.
Výběr ryb se musí řídit velikostí nádrže, musí mít shodné nároky na teplotu i kvalitu, úpravu a provzdušnění vody (chlorovanou z vodovodu nesnese žádný druh) a vzájemně se snášet. I když v solidní akvaristice dostaneme potřebné rady, raději si pořídíme kvalitní akvaristickou příručku s popisem potřeb jednotlivých druhů a teprve po jejím přečtení si rybky vybereme. S trochou znalostí lze časem rybky i rozmnožovat, což je pro akvaristu úžasná výzva a dobrodružství.
Akvárium se slanou vodou?
Vzhledem k dostupné technice a technologiím dnes klidně můžeme mít doma i opravdový kousek moře! Mořské akvárium je ovšem mnohem nákladnější než sladkovodní a hodí se spíše pro opravdové nadšence. n
Jana Bucharová
Foto: Shutterstock
inzerce dárek
88-89_akvarium.indd 89 17.2.2011 16:48:51