Vzhledem k americkému původu plemena je pochopitelné, že největší část jeho chovatelů žije právě ve Spojených státech, a to zejména v domovském státě plemena – v Kalifornii. Tyto kočky už ale byly vyvezeny i do mnoha jiných zemí – do Japonska, Francie, Německa, Belgie a Nizozemí, ale také do jižní Afriky.

Standard nového plemene

  • Americký curl má středně velké, kompaktní, proporčně vyvážené, osvalené a elegantně protáhlé tělo se stavbou spíše štíhlejší než masivní.
  • Kostra je středně těžká, ani příliš hrubá nebo křehká.
  • Zvíře váží 3–5 kg. Standard uvádí, že proporce jsou důležitější než velikost.
  • Tělo je neseno pevnými končetinami, které mají v poměru k tělu normální délku. I tlapky jsou průměrně velké a mají kulatý tvar.
  • Ocas je na bázi široký, ke konci se postupně zužuje.
  • Klínovitá hlava je v dobrém poměru k tělu, její délka je o něco větší než šířka.
  • Nos je středně dlouhý a rovný, jen v úrovni spodních očních víček se zdvihá až k čelu.
  • Brada je mohutná a při pohledu ze strany je v jedné rovině s horním pyskem a nosním zrcátkem.
  • Poměrně velké a poněkud šikmé oči mají tvar vlašského ořechu, na horní straně jsou oválné a na spodní kulaté. Barva očí není jednotná a nemá vazbu na zbarvení srsti.

Američtí curlové, dlouhosrstý (ACL) i krátkosrstý (ACS), jsou světovou asociací chovatelů koček FIFe řazeni do II. posuzovatelské skupiny polodlouhosrstých koček.

Nejdůležitější jsou uši

Na hlavě jsou nejnápadnější dozadu se plynule sklápějící uši. Ty mají střední velikost a jsou posazeny na rozích klínovité hlavy. Na bázi jsou široké a otevřené, se zaoblenými konci. Uši nesmí být nikdy hranaté, vždy musí být zakulacené a jejich „zkadeření“ musí mít pěkný tvar kruhovitého obloučku. Zakřivení uší přikládají chovatelé i posuzovatelé mimořádný význam.

  • To může mít tři stupně. Jsou kočky, které mají boltce pouze obrácené dozadu, a ty se chovají jako mazlíčci, ale k chovu plemene se nehodí.
  • Druhý stupeň se složitěji zakřivenými boltci se používá k chovu.
  • Kočky třetího stupně s plně vyvinutým zakřivením se vystavují a soutěží o všechny dostupné výstavní i chovné tituly.

Význam tvaru a umístění uší dokazuje, že ve stobodovém výstavním hodnocení tvoří téměř jednu třetinu.

Délka i barva srsti

American curl je chován v krátkosrsté a dlouhosrsté varietě. Dlouhosrstí mají hedvábnou a přiléhavou polodlouhou srst s žádnou nebo jen s minimální podsadou a plně osrstěný ocas. I když je krátká srst u koček dominantní, dlouhosrstá koťata se díky skrytému recesivnímu genu pro delší srst ve vrzích curlů rodí velmi často.

Vzhledem k velké různorodosti předků tohoto plemene se curlové rodí v široké barevné škále. Uznávají se v barvách přírodních plemen – jednobarevných, kresbových, s bílou skvrnitostí v širokém projevu, stříbřitostí i v kombinacích těchto barevných skupin, ale i v barvách lila, čokoládová nebo s akromelanickými odznaky. Pro toto plemeno je mnohem důležitější tvar uší než barva srsti.

Curlové u nás

V České republice se curlové dlouho nechovali, bylo je možné spatřit jen vzácně na některé mezinárodní výstavě. Situace se však změnila. V červenci 2008 se objevili na mezinárodní výstavě v Ústí nad Labem, své odchovy zde vystavili finští chovatelé Tuula a Henrik Öhman. V roce 2009 přijeli opět. Málokdo si všimnul, že jeden kocourek zůstává u nás. V srpnu se již objevil na výstavě koček v Chodové Plané krátkosrstý Enrique Minnikatin* FIN. Tento kocour se stal zakladatelem českého chovu. Je jen otázkou času, kdy „kadeřavky“ získají více obdivovatelů i u nás.