Vždycky vás zajímalo, jaké rodiče asi mělo vaše štěně, které jste si dovezli domů z útulku? Jak velký nakonec ten váš drobek bude, jaké instinkty se v něm časem ozvou, zda spíše ochranářské, pracovní nebo lovecké? Rádi byste věděli, jak jej krmit, abyste mu nepřivodili zdravotní obtíže a zároveň mu poskytli potřebnou výživu? Neměli a nemáte v tom dosud jasno? Pak mnohé může objasnit právě analýza plemenné příslušnosti vašeho psa. Ale této analýze nemusí být podroben pochopitelně výhradně kříženec, možná máte důvod, nechat si ověřit i původ vašeho čistokrevného psa. Jindy mohou být impulsem k takovému kroku zdravotní důvody.

Někdy nejsou psi takoví, jak se zdají

Dominantní geny jako například gen krátké černé srsti je schopen přebít recesivní geny, což vás snadno ošálí při vlastních úvahách nad tím, jaké měl nebo má váš pes předky. Základní charakteristiky vašeho psa mohou být umně skryty pod dominantními geny druhého z rodičů. Vy si pak jednoduše řeknete, že máte doma labradora, ale test příslušnosti zjistí, že ve vašem psovi je více z vlčáka, než labradora. Dokonce i štěňata z jednoho vrhu mohou být natolik odlišná, že je nebude spojovat ani velikost, ani barva srsti nebo charakterové vlastnosti.

Test CaniLine

Ať už máte důvod jakýkoli, pak vězte, že tento

test označovaný jako CaniLine je aktuálně schopen rozlišit přes 220 plemen psů. Genetické vyšetření lze u psů provádět v jakémkoli věku, takže pokud máte nějaké nezodpovězené otázky, analýza plemenné příslušnosti vám je může zodpovědět s trvalou platností.

CaniLine je patentovaná technologie, která v genomu psa zjišťuje 1 877 znaků a při jejich srovnávání pracuje s databází 226 odlišných psích plemen. Tato databáze zahrnuje více než 12 tisíc vzorků. Výsledkem je nakonec vyhodnocení shod a podobností markerů testovaného psa a plemen popsaných v široké databázi. Zatímco praprarodiče vašeho psa mu přispěli do vínku pouhými 12,5 % genetického profilu, u prarodičů už to bylo 25 a u rodičů 50 %.

Co je výsledkem testu

Necháte-li si test plemenné příslušnosti vašeho psa vyhotovit, získáte informaci o procentuálním složení plemene jednak formou koláčového grafu a dále formou rodového stromu rozepsaného na 3 generace zpět. Další částí výsledků je uvedení předpokládané hmotnosti psa a také jeho velikostní profil a profily plemen geneticky zastoupených ve vašem psovi. Tato informace vám může napovědět, jaké bude mít váš pes výživové potřeby. Jestliže jste dali testovat čistokrevného psa, bude u něj posuzována podobnost s ohledem na genový průměr plemene.

Co test neprozradí?

Od testu CaniLinnelze očekávat jakoukoli předpověď chování anebo možné agresivity vašeho psa. Stejně tak jako lidé, tak i psi jsou jedineční a každý z nich je originál, takže můžete vy sami při výchově, výcviku, péči a manipulaci ovlivnit jeho osobnostní i fyzické rysy. Test vás neutvrdí ani v čistokrevnosti vašeho psa, pouze indikuje plemeno, k němuž pes náleží. Naopak, jsou-li všichni předkové vašeho psa kříženci, je nemožné zjistit, jaká plemena se ve vašem psovi promísila.