Setři vždy byli a budou především loveckými psy. Ale ukázalo se, že jsou i skvělými společníky rodiny, zkrátka domác mazlíci. Nejlepším doporučením je jejich milá a přátelská povaha, prostá jakékoliv agresivity vůči člověku. Ale zároveň je třeba jim dopřát dostatek pohybu a vyžití, kte kterému jsou předurčeni, aby nestrádali.

Kolik je na světě setrů?

Pokud koupíte štěně od "chovatele", který vám svůj chov neukáže, pochází patrně z nelegální "množírny", kde psi v otřesných podmínkách klecí sotva přežívají jako stroje na výrobu štěňat!

Všechna čtyři plemena setrů pocházejí z Britských ostrovů. U nás nejznámější a nejrozšířenější je červeně zbarvený červený irský setr. Znovu se vzácně objevuje i jeho strakatý bratranec, červenobílý irský setr. Skotský setr je pro změnu černý, dle svého šlechtitele se nazývá též setr Gordonův neboli gordonsetr. Bílým elegánem je potom setr anglický. Je nazýván také laverak podle lorda Laweracka, který nejvíce ovlivnil vývoj plemene.

Jak vypadá pravý anglický lord?

Anglický setr se vyskytuje se v několika barevných variantách. Základní zbarvení je bílé. Na bílém základu se mohou vyskytovat větší či menší tmavé skvrny, na hlavě maska v celém bílém kožíšku sem tam jednotlivé tmavé chlupy (tzv. stříkání). Chovají se však i setři černobílí, hnědobílé, oranžovobílé či dokonce tříbarevní. Hustota tmavých chlupů je různá, proto se mohou objevovat jedinci téměř bílí či naopak téměř černí (hnědí, oranžoví). Všichni se však rodí bílí. Setři mají krásnou, jemnou srst s hedvábným leskem, dlouhou a splývavou.

Skvělé geny

Anglický setr netrpí žádnými dědičnými chorobami, což je u starého ušlechtilého plemene téměř zázrak.

  • Je otužilý, může být chován venku, snese i pobyt v bytě.
  • Nemá žádný problém s příjmem potrav jako některá plemena. (Popravdě řečeno je velmi žravý, takže je nutno hlídat vyváženost příjmu energie a pohybu, aby netloustnul.)
  • Má velmi milou a přátelskou povahu, je veselý a hravý, přítulný - lze říci mazlivý.

Setr miluje pohyb

Při výšce v až 65 cm v kohoutku potřebuje setr dostatek prostoru i doma. To ale není to hlavní. Je mimořádně aktivní a pohyb je pro něj zrovna tak důležitý, jako voda a vzduch, bez něj trpí jak fyzicky, tak psychicky. Procházka na vodítku opravdu není to, co by jej uspokojilo! Potřebuje volný pohyb, rychlý běh, a to každý den. A ještě něco navíc…

Lovecké dovednosti

Setři byli vyšlechtěni pro loveckou práci na polích a pláních, kde vyhledávají drobnou zvěř, kterou tzv. vystavují, což znamená, že ji ucítí, zastaví svůj rychlý a razantní běh a nehybně strnou. Anglický setr je v této práci mistr, jemuž se žádný jiný ohař nevyrovná. Vítězství v každoročním mistrovství světa ohařů si proto angličtí setři předávají jen mezi sebou.

Šťastný i bez lovu?

Ohaři včetně setrů mají lov v genech, proto je téměř nemožné zabránit jim v lese v útěku za zvěří. Obyčejná procházka nezkrotný temperament anglického setra trvale neuspokojí. Lepší je dopřát mu výcvik a vybití, které odpovídá jeho přirozenosti. V současnosti se naštěstí otevírá řada možností i pro milovníky přírody, kterým klasický lov nevyhovuje – jsou jen rádi v kontaktu se živou přírodou a především chtějí udělat radost svému čtyřnohému příteli ohaři. Řada moderních sportovních soutěží využívá všech schopností ohařů a baví je, obejdou se ale bez lovených zvířat.

Pro Receptář Helena Dvořáková, foto Vladimíra Dvořáková a Shutterstock