Plemeno angorských králíků je staré bezmála 300 let. Takovým věkem se může pochlubit jen málokteré kulturní plemeno hospodářských zvířat.Chov tohoto okouzlujícího zvířete v poslední době poklesnul, neboť prodávat vlnu se již bohužel nevyplatí (prvotřídní angorská vlna je přitom stále součástí těch nejteplejších svetrů, ponožek, termoprádla). Přesto u nás angorští králíci rozhodně nevymizeli úplně. Jsou totiž nesmírně krásní i zajímaví.

Původ plemene je zahalený tajemstvím

Vznik angorského králíka je i dnes předmětem mnoha historických úvah. Jedna verze tvrdí, že pochází z oblasti kolem turecké Ankary, kde se vyskytly první případy tzv. angorismu (zjemnění, prodloužení a zhoustnutí podsady). Tuto skutečnost potvrzuje i známý zoolog a spisovatel Brehm ve svém díle Život zvířat. Srst angorských králíků podle něj souvisí se suchým vysokohorským maloasijským klimatem. Jiná verze však hovoří o tom, že angorský králík pochází z Pyrenejského poloostrova. A existuje i domněnka, že zemí vyšlechtění je Anglie, kam prý byl králík dovezen námořníky z jižního Ruska.

Jisté je pouze to, že se angorský králík objevuje kolem roku 1723 v Anglii a rovněž v Bordeaux ve Francii. V roce 1777 byl dovezen do Německa a tam dostal jméno králík anglický. Jeho nadšeným chovatelem byl jistý páter Mayer z Obernreithu, který již v roce 1778 vydal úplně první spisek s názvem O chovu králíka anglického.

Králík putoval do Čech s mnichy

Angorský králík se do českých zemí dostal v roce 1785. Do Prahy ho přivezli irští mniši – františkáni. Pozdějším velkým nadšencem v chovu těchto králíků byl A. Zita z Mladé Boleslavi, který dokázal v letech 1910 až 1912 chovat angorské králíky s délkou vlny 23,5 cm. (Na jedné z výstav před první světovou válkou byl ovšem zaznamenán rekord v délce vlny 44,5 cm a taková délka vlasu už nikdy nebyla překonána.)

Modroocí a jiní krasavci

U nás i v zahraničí se angorští králíci chovají nejčastěji v barvě bílé a s červenýma očima, tedy čistí albíni. Existují však i čistě bílí králíci s modrýma očima.

Ojediněle se chovají i barevní angorští králící – modrý, černý, hnědý, s červenými a žlutými odznaky. Jejich vlna se nezpracovává a jedná se tedy vyloženě o zájmové chovy pro radost.

Vyšlechtěn byl i angorský králík zakrslý, který v dospělosti váží pouze kolem 1,40 kg, má uši pouze 8 cm dlouhé a délkou vlny dosahuje 5 cm.

Jak chovat angorské králíky?

  • Pro úspěšné založení nového chovu plně stačí jeden samec a dvě samice.
  • Ve vhodných podmínkách se angorští králíci dobře množí a v jednom vrhu se běžně rodí pět až osm mláďat.
  • Poprvé připouštíme samice při minimální hmotnosti 3,5 kg, to je asi ve stáří devíti měsíců.
  • Samice připouštíme nejlépe třetí den po ostříhání, nejpozději však do jednoho měsíce. Kdybychom je připouštěli později, při porodu by samice měla na břiše již dlouhou provázkovitou vlnu, na níž by se slepá mláďata mohla uškrtit, samici by proto bylo nutné přistřihovat.
  • Mláďata od samice odstavujeme ve stáří asi osmi týdnů.

Komfortní králíkárna

Pro kvalitu vlny i kondici králíka je velmi důležitá čistota ustájení.

Pro ustájení angorských králíků jsou vhodné klasické venkovní králíkárny. Pro králíky je rozhodně příjemnější pobyt na podestýlce nežli na tvrdém roštu. Sláma ovšem musí být suchá a čistá, vyměňujeme ji každé dva až tři týdny.

  • Pro chovné samce a odchov mláďat má mít králíkárna šířku kotce 60 cm, hloubku 80 cm a výšku 50 cm.
  • Pro samice s mláďaty by měla být širší, nejméně 80 cm.

Krmení pro zdraví i krásnou srst

Angorské králíky můžeme krmit všemi krmivy, která se používají při chovu jiných králíků. Produkce vlny však zatěžuje organismus angorských králíků více, než je tomu u jiných plemen. Zvláště nároční na výživu jsou proto v období kojení, odstavu, růstu vlny a prvního stříhání. S větší spotřebou krmiva je třeba počítat první dva měsíce po ostřihání, během třetího měsíce růstu vlny spotřeba klesá.

  • Velký vliv na množství a kvalitu srsti má celoroční krmení kvalitním senem.
  • Králíci musejí mít stálý dostatek vody, na dospělého králíka a den má činit asi půl litru, nejlepší je vodu podávat automatickou napáječkou.

Kdy a jak stříhat?

  • Mláďata poprvé stříháme ve stáří asi dva a půl měsíce.
  • Pokud králíky připravujeme na výstavu, musíme dobu stříhání přizpůsobit termínu jejího konání. Aby králík mohl prezentovat svou jedinečnou krásu, má být nestříhán asi tři a půl měsíce.

    Další střihání následuje vždy po třech měsících.
  • Nejlepšího výsledku dosáhneme ručním stříháním speciálními nůžkami.
  • Vlnu stříháme po celém těle včetně hlavy a uší.
  • Doba potřebná na ostříhání králíka závisí na zkušenosti chovatele a pohybuje se od 15 do 30 minut.
  • Angorské králíky není třeba česat.

Určitým problémem je stříhání v zimních měsících – ostříhané králíky je pak vhodné nejméně na týden umístit do teplejších prostor a teprve po tepelné adaptaci je opět přemístit do venkovní králíkárny, kterou je nutné dočasně zakrýt alespoň perforovanou igelitovou fólií. Zvíře je schopno plně regulovat svou tělesnou teplotu asi až za měsíc po ostříhání!