Slepičky se vyskytují se v různých barevných rázech, například v černém, bílém, žlutém, černobílém, trojbarevném, ale nejvíce jsou chovány v barvě křepelčí. Chovatel František Truska z Vavřinče na Mělnicku chová antverpské vousáče křepelčí a černé už přes pětatřicet let.

Temperamentní i krotké

„Jsou to slepičky spíše pro radost než pro užitek, ale jejich chov je mým velkým koníčkem. Při dobrém zacházení velmi zkrotnou a lze je snadno ochočit, přestože jsou hodně temperamentní. Můj kolega má v hejnu jednu oblíbenkyni, na kterou zavolá jménem a ona mu vylétne na nataženou ruku a začne ho radostí ožďobávat.

Odchov kuřat

Slepičky snášejí během roku kolem 80 vajíček o hmotnosti 25 až 30 g. Většinou se uvádí, že snášejí bílá vajíčka, ale moji křepelčí i černí vousáči snášejí vajíčka světlehnědá. I když z velké části mají antverpští vousáči zachovaný pud sezení na vejcích a vodění kuřátek, vavřinečský chovatel vajíčka sbírá a k jejich vylíhnutí využívá spolkovou líheň, kterou mají chovatelé Základní organizace ČSCH Byšice k dispozici.

  • Kuřátka pak odchovává v domácí vyhřívané odchovně, kde je zpočátku krmí směsí K 1. P
  • ozději ji smíchává se šrotem, aby malí vousáči sílili. Kuřátka se brzy naučí přijímat potravu.
  • Když povyrostou, přejdou do větší odchovny a po dvou měsících jdou mezi dospělé slepice.

Kohout proti kvokavosti

„Slepice kvokat nenechávám, co bych dělal s větším počtem kuřat? Mám vlastní metodu. Když některá začne kvokat, strčím ji do voliéry ke kohoutkovi. A ten ji honí, pojímá a za týden ji kvokání přejde. Někdy má u sebe i dvě slepičky, alespoň je jim veselo. Kuřata, která si neponechám pro výstavní účely, vyměním za jiná kvůli oživení chovu, nebo je rozdám známým. V kuchyni je moc nevyužíváme, jedině tak na dobrou polévku.

Jídelníček

Hmotnost kohoutka je pouze 600 g a slepičky 500 g. Mojí snahou je zdokonalovat jedinečné znaky antverpských vousáčů, které spočívají v zavalité postavě, silně vyvinutém vousu, opeřeném krku a spuštěných křídlech.

Krmím je normálně: zeleným, pšenicí, šrotem a namáčeným pečivem. Přidávám jim ještě vločky a kvůli lesku peří malinko slunečnicových semínek.“

Pro oživení chovu

Protože antverpští vousáči jsou zájmové plemeno, nejsou u nás tak rozšířeni jako jiná plemena hrabavé drůbeže. A tak je mnohdy problém s nepříbuzenskými vztahy v jejich chovech. František Truska jej řeší nákupem vajíček od chovatelů v Německu.
To je nejlacinější způsob, jak získat do chovu novou krev, když cena kohoutka činí na výstavách minimálně 40 eur (někdy u známých chovatelů se snižuje o cenu dovezené bonboniéry nebo lahvičky českého piva). V tuzemských podmínkách se slepička antverpského vousáče prodává zhruba za 150 Kč a kohoutek za 200 Kč podle toho, jaká mají výstavní ocenění.