obrázek z archivu ireceptar.cz
Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Atlas ptáků: zvonohlík, zvonek a křivka s podivuhodným zobákem

Zvonohlíky a zvonky můžete spatřit v sadu, na zahradě i na krmítku. Křivka se naopak schovává v korunách smrků. Ale možná v lese najdete šišku, z níž pečlivě vybrala všechna semínka.

Zvonohlík zahradní (Serinus serinus)

Sameček 12 cm velkého zvonohlíka svítí sytě žlutou barvou, samička je méně nápadná. Z olivových hájů a vinic jižní Evropy se v 19. století rozšířil až k nám, nejprve do nížin, posléze i do nejvyšších hor. Rád zavítá do přívětivých zahrad, sadů, parků a vinic. Hlas samečka, hlasitě a vytrvale zpívajícího z vršku stromu, z drátu nebo v letu, je rychlý a švitořivý. Na podzim odlétá do Středomoří, někteří ptáčci však s cestou otálejí až do listopadu nebo dokonce zůstávají přes celou zimu.

Potrava: Živí se semeny plevelů, která hledá při zemi. Pochutná si i na pampeliškách.

Hnízdění: V korunách stromů či keřů splétá hnízdečko z lýka, kořínků, trav, pavučin a lišejníků. Vystele je pírky, srstí a chmýřím a dvakrát za rok v něm vychová kolem čtyř ptáčat.    

  zvonohlík zahradní (Serinus serinus) zvonohlík zahradní (Serinus serinus) Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Zvonek zelený (Carduelis chloris)

Hejnka až 15 cm velkého, zavalitého ptáčka často přilétají na krmítko. Zvonci milují slunečnicová semínka. Zahrady, především venkovské, však stále častěji obývají i v létě, pokud skýtají dostatek listnatých stromů a keřů. Podobně i sady a parky jsou jim častým domovem.

Z vrcholku stromu, nebo v rychlém letu sameček pronikavě, zvonivě zpívá. Je to skutečně zvonek zelený, sameček výrazněji nežli šedší samička.

Potrava: Silným zobákem obratně loupe semena a plody, které hledá na stromech i na zemi.

Hnízdění: Prostorné hnízdo z větviček a stébel trávy staví obvykle v koruně jehličnatého stromu, neboť hnízdí již v době, kdy listnáče teprve raší. Vystele je chlupy a peřím a vychová v něm až šest mláďat dvakrát, výjimečně až třikrát za sezónu.

  zvonek zelený (Carduelis chloris) zvonek zelený (Carduelis chloris) Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Křivka obecná (Loxia curvirostra)

Křivka je kolem 16 cm velký pták s výjimečně tvarovaným zobákem, díky kterému je nezaměnitelná s jiným druhem. Jeho horní i dolní čelist je protažená a vzájemně se kříží.

Potrava: Podivuhodný zobák, na kterém se kříží přečnívající horní a dolní část, je dokonalý nástroj k loupání šišek a vybírání semínek. Potravou křivky jsou semena smrku, případně borovic a modřínů, jen doplňkově sezobne hmyz. Křivky se za úrodou šišek stěhují po celé Evropě sem a tam. Ocení lesní tůňky a pramínky k uhašení žízně po zobání suché potravy.

Hnízdění: Hnízdí ve větvích těch nejvyšších smrků, nejčastěji v neobvyklou dobu, mezi prosincem a květnem, kdy dozrávají semena jehličnanů. Malé hnízdečko z větviček, kůry a mechu pečlivě vystýlá a zatepluje chlupy, aby vajíčka (nejvýše 4) a ptáčata zespodu neprochladla. Svrchu je samička neustále zahřívá.

křivka obecná (Loxia curvirostra) křivka obecná (Loxia curvirostra) Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Akční letáky