Jak již napovídá jméno, australský teriér byl vyšlechtěn v druhé polovině 19. století v Austrálii z „anglického“ teriéra. Do roku 1889 bylo toto plemeno známo pod různými názvy (např. broken–haired teriér). Předpokládá se, že na konečnou podobu plemena měli vliv i jorkšírský a kern–teriér.

Pod svým současným názvem byl vystavován od roku 1899, v roce 1933 byl zapsán jako samostatné plemeno i v anglickém Kennel Clubu.

Malý velký hlídač

Pokud koupíte štěně od "chovatele", který vám svůj chov neukáže, pochází patrně z nelegální "množírny", kde psi v otřesných podmínkách klecí sotva přežívají jako stroje na výrobu štěňat!

Přes svou výšku 25 cm v kohoutku je australský teriér odvážný hlídač, který každého vetřelce hlásí výřečným štěkotem.

Má malé tmavě hnědé oči, dlouhou plochou lebku. Jeho morda je pevná a trochu špičatá. Tlapky jsou pevné a povětšinou mají černé drápky. Tělo je v poměru s výškou abnormálně dlouhé. Má velmi tenké, rovné nohy.

Srst je tvrdá, s krátkou měkkou podsadou, s výjimkou nohou a tlamičky velmi dlouhá. Je nenáročná na údržbu a díky její kvalitě může teriér žít téměř po celý rok venku.

Australský teriér patří k drobným plemenům, která se dožívají poměrně vysokého věku kolem 14 let.

Teriér s mírnou povahou

Ačkoli stále zůstává teriérem s typickým temperamentem, houževnatostí a inteligencí, ze všech teriérů je považován za nejklidnějšího a nejposlušnějšího. Pokud má dobrou výchovu, má všechny předpoklady žít i ve městě a být dobrým společníkem i starším lidem, kteří mu každodenně poskytnou dostatek pohybu. Přátelský je i k dětem a vůbec je velmi milým rodinným psem, který si rád hraje a nezkazí žádnou legraci. Nevyhledává střety s jinými psy, ale nehodlá se jim ani bezdůvodně podřizovat.