Péče o tohohle vodního dráčka není vůbec náročná a zvládne ji i úplný začátečník. Zajděte si do zverimexu a za 30 korun je váš. Alespoň bude vaše akvárium něčím zvláštní. Rybičky má ostatně doma každý. U nás byl dosud celkem neznámý, ale jeho chov se postupně rozšiřuje.

V Japonsku je ještě oblíbenější. Jeho velikost nepřesáhne 35 centimetrů. Celý název axolotla je axolotl mexický. U nás je nazýván vodním dráčkem nebo chodícím mlokem. Není tomu dlouho, co byl v Mexiku pojídán jako pochoutka.

Vyskytuje se v mexických jezerech Lago de Xochimilco a Lago de Chalco. V restauracích ho dnes najdete, nýbrž ne jako pokrm, ale spíše jako dekoraci v akváriu. Postupně se stal chráněným. K pohodlnému životu potřebuje jen vodu a masitou stravu.

Péče o axolotla není vůbec náročná

Voda v alespoň padesátilitrovém akváriu by měla dosahovat 20 stupňů celsia. Co se týká krmení, volte nitěnky, žížaly, kousky masa a i živočišnou stravu. Akvarijní rybky s ním dohromady nedávejte, je jen malá pravděpodobnost, že je nesežere.

Axolotla je dobré chovat ve skupině, nejlépe v páru dvou dospěláků. Malý vodní dráček má jednu speciální vlastnost, která stojí za zmínku. Samovolně se mu obnovují čísti těla.

Do krémové barvy byl vyšlechtěn

„Během pěti dnů se samečkovi začaly žábry i prsty obnovovat, po třech týdnech se z něj stal naprostý fešák,“ popisuje jedna z chovatelek, jak se „axík“ vzchopil po útoku ryb, se kterými měl být umístěn v akváriu v jednom nejmenovaném zverimexu. Axolotly si totiž od prvního pohledu zamilovala.

V přírodě má šedou nebo černou barvu, ale posléze byl lidmi vyšlechtěn do krémové. Na sobě má růžové keříčkové žábry. V průměru se dožívá poměrně vysokého věku, a to až dvaceti let.

Zdroje: hobby.instory.cz, idnes.cz, rybicky.net